Basic info in English
 
Zobrazeno: Zprávy ze světa: rozvoj fotovoltaiky a další novinky z energetiky

LONGi Solar se stává největším světovým výrobcem solárních panelů

Přední světový výrobce monokrystalických článků a panelů, čínská společnost LONGi Solar, minulý týden oznámil, že letos navýší výrobní kapacitu panelů o 5 GW na celkových 13 GW. V březnu LONGi, Solar otevřel novou továrnu na výrobu vysoce účinných monokrystalických panelů v Číně s kapacitou 5 GW ročně po jejím dokončení.

LONGi Solar


Obří investice

Společnost LONGi, Solar do výstavby nové továrny v Číně investovala 328 milionů USD. Stavba byla zahájena v květnu 2018, přičemž první etapa výstavby byla dokončena v únoru 2019 o kapacitě 2,5 GW. Druhá etapa výstavby nové továrny s kapacitou 2,5 GW má být dokončena v polovině letošního roku.

Podle průběžných analýz poradenské společnosti PV Tech by celková výrobní kapacita fotovoltaických panelů společnosti Longi Solar měla v roce 2019 překročit 13GW. Longi Solar tak předčí ve výrobě dalšího předního hráče- čínskou společnost JinkoSolar, která má letos navýšit svoji výrobní kapacitu na cca 12,9 GW.

Špičková technologie

Nejnovější továrna společnosti LONGi Solar je plně automatizovaná a vybavená nejmodernějšími výrobními linkami, které budou vyrábět bifaciální půlené solární PERC panely a další produkty nové generace. Technologie článků PERC se osvědčila pro výrobu solární elektřiny v prostředí s nízkým osvitem a má vynikající odolnost proti tvorbě hot-spotů.

Analytici předpovídají, že PERC články získají až  55% podíl na výrobě fotovoltaických panelů ve světě do roku 2027. Do konce letošního roku se výrobní kapacita PERC článků navýší až na 55 GW oproti 15 GW na konci roku 2016.

Další rozšíření výrobních kapacit

Kromě nového výrobního závodu v Číně (5 GW) společnost LONGi Solar nedávno oznámila záměr na vybudování nového 1 GW závodu na výrobu monokrystalických fotovoltaických článků v Malajsii. Hodnota této investice dosáhne 125 milionu USD. V Malajsii již LONGi Solar provozuje továrnu o kapacitě 500 MW na výrobu monokrystalických solárních článků a panelů.

Rovněž mateřská společnost LONGi Green Energy nedávno oznámila, že plánuje investovat přibližně 773 milionů USD do rozšiřování výrobních kapacit na zpracování monokrystalických ingotů a destiček (wafer) ve třech lokalitách v Číně. 

LONGi Green Energy tím navýší celkovou výrobní kapacitu na 38 GW. Do konce roku 2020 pak společnost hodlá navýšit výrobní kapacitu monokrystalických ingotů a destiček na 45 GW. V roce 2018 LONGi Green Energy měla v tomto segmentu 38% globálního trhu.
Číst článek »

500 MW: Proč španělský ČEZ staví největší evropskou solární elektrárnu zcela bez dotací?

Španělská energetická společnost Iberdola (obdoba společnosti ČEZ)  zahájila minulý týden na západě země výstavbu obří fotovoltaické elektrárny o výkonu 500 MW. Po dokončení v roce 2020 se tato elektrárna stane největším projektem svého druhu v Evropě.

Iberdrola


Obrovský pokles nákladů

V současnosti je největší fotovoltaická elektrárna v Evropě  Cestas, která se nachází nedaleko Bordeaux ve Francii. Její instalovaný výkon dosahuje 300 MW. Byla dokončena v roce 2015 francouzským developerem Neoen. Její náklady dosáhly 360 milionů eur.

Díky poklesu nákladů na solární technologie v posledních letech chce nyní společnost  Iberdrola postavit 500 MW fotovoltaickou elektrárnu za mnohem nižších nákladů ve výši cca 300 milionů eur. Po zahájení výroby v roce 2020 by se v té době měla být největší solární elektrárnou v Evropě. Během realizace tohoto projektu se  vytvoří 1000 nových pracovních míst.

Nová obří solární instalace dostala jméno Nuñez de Balboa. Panely pro tento projekt  budou dodávat největší čínské společnosti Trina Solar, Yingli a Canadian Solar. Na celé instalaci budou panely umístěny ve směru východ – západ v relativně nízkém úhlu sklonu. To umožní zkrátit vzdálenost mezi řadami panelů. Díky tomuto uspořádání bude zapotřebí na 1 MW  výkonu pouze asi 0,8 ha plochy.

Na stavbě největší evropské solární elektrárny ve Španělsku je zajímavé i to, že celá investice nebude financována formou tradiční podpory (dotace či aukce), ale zcela na tržním principu. Vyrobenou energii bude Iberdrola prodávat na základě PPA smlouvy po dobu 20 let koncovým zákazníkům, ke kterým patří místní telekomunikační operátoři Euskaltel, banka Kutxabank a maloobchodní síť Uvesco.


Sázka na solar

Mezi lety 2018 a 2020 chce Iberdola doma ve Španělsku investovat do obnovitelných zdrojů až 8 miliard eur. Do roku 2022 postaví až 3 GW nových fotovoltaických elektráren na místním trhu.
V minulosti Iberdrola preferovala investice zejména větrných (offshore) elektráren na moři. Ale v roce 2017 společnost provedla změnu strategie.

Nyní je fotovoltaika zcela konkurenceschopná s ostatními zdroji. Proto jsme změnili názor a začali preferovat investice do nových fotovoltaických elektráren, řekl CEO společnosti Ignacio Galan.

Během inaugurace největší evropské solární elektrárny Nuñez de Balboa ve Španělsku  Galan dodal: Je zcela jasné, že solární energetika bude klíčovou technologii během energetické přeměny naší země. Naše bohaté zkušenosti v developmentu obnovitelných zdrojů nám umožní získat konkurenční náskok a integrovat tuto technologii do našeho globálního portfolia.

Španělsko pokrylo v roce 2018 asi 40 % své výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Ještě v roce 2017 to bylo 33,7 %. Na konci roku 2018 mělo Španělsko na pevninském území k dispozici 98,65 GW výrobních zdrojů. Do roku 2050 chce země dosáhnout 100 % výroby z obnovitelných zdrojů energie.
Číst článek »

První test plovoucí solární elektrárny v Chile

Letos v březnu se v Chile začaly pilotní testy plovoucí solární elektrárny, která bude vyrábět solární energii pro místní důl a současně přispět k úspoře vody. Projekt realizuje těžařská společnosi Anglo American u svého dolu Los Bronces.

Infratech Industries


Plovoucí solární ostrov

První pilotní projekt pod názvem Las Totolas využívá ostrovní solární elektrárnu, která se vznáší na hladině vodní nádrže v blízkém okolí dolu. Projekt je realizován v době, kdy se vláda snaží učinit z Chile předního hráče na poli výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Latinské Americe i ve světě.
Plovoucí solární elektrárna s 256 panely má rozlohu 111,5 metrů čtverečních. Náklady na její realizaci dosáhly 250 000 USD (5,7 milionu Kč).

V případě úspěšného provozu se počítá s tím, že tato plovoucí elektrárna bude rozšířena na rozlohu až 40 hektarů. Zařízení pluje uprostřed vodní nádrže, která zadržuje odpad z těžby.

Moderní plovoucí elektrárny, které vyrábí například společnost Infratech Industries, jsou umístěny na speciálních raftových konstrukcích. Díky chladícímu efektu vody pod plovoucí konstrukcí a použití špičkových bifaciálních (oboustranných) panelů na trackerech (polohovací jednotky) dosahují tyto elektrárny až trojnásobné výtěžnosti výroby solární energie oproti tradičním fixním systémům.

Výhodou plovoucích elektráren je skutečnost, že stín panelů sníží teplotu vody a omezí její vypařování až o 80 procent. Důl v Chile si tak bude moci uchovat více vody pro své operace a snížit potřebu čerstvé vody. Důl se nachází v suché horské oblasti, kde je voda vzácnou komoditou.

Panely jsou speciálně navržené tak, aby vydržely i extrémní podmínky v oblasti. Jsou například schopné odolat větru o rychlosti až 210 kilometrů v hodině.

Plovoucí solární elektrárny nezabírají ornou půdu, ale naopak příznivě omezují odpařování vody. Přirozený výpar z takové vodní hladiny je o třetinu až polovinu menší než u plochy nepokryté. Zastíněním vodní hladiny také nedochází k růstu zelených sinic, které znehodnocují kvalitu vody.

Jako každá technologie i plovoucí solární elektrárny mají nevýhody. Hlavní nevýhodou plovoucích solárních elektráren oproti klasickým fixním instalacím jsou vyšší pořizovací náklady i náklady na údržbu. Plovoucí elektrárny proto najdou uplatnění zejména tam, kde potřeba úspory místa převáží nad vyššími náklady.
Číst článek »

Slovensko: Skončil 5 rokov trvajúci “stopstav” na pripájanie nových zdrojov elektrickej energie

Streda 27. február 2019 sa natrvalo zapíše do histórie slovenskej energetiky ako deň, kedy skončil, 5 rokov trvajúci stopstav” na pripájanie nových zdrojov elektrickej energie. Nemožnosť pripájať nové zdroje do distribučnej sústavy trvala na Slovensku od roku 2014 a bola jednou z hlavných príčin poklesu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na spotrebe energie a neplnenia našich záväzkov voči energetickej únii a nasledujúcim generáciám. 

NGEF


Koniec unikátu v celej EÚ

Slovenská republika sa zaviazala dosiahnuť 14 % podiel OZE na koncovej spotrebe energie do roku 2020. V ostatných rokoch však podiel OZE nielen, že nerástol, ale dokonca klesal. Zrejme aj na túto alarmujúcu situáciu na Slovensku reaguje Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré konečne zverejnilo objemy inštalovaných zdrojov v jednotlivých distribučných spoločnostiach. 

Tie je možné pripájať do konca roku 2019. Zverejnením objemov inštalovaných zdrojov sa skončilo, zvlášť pre sektor OZE, nekonečných a nikdy oficiálne nepomenovaných 5 rokov vákua pre nové zdroje a to nie len pre tie obnoviteľné, vysvetľuje Veronika Galeková, riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). 

V celej EÚ sme boli v tomto smere unikátom. SAPI spísala počas uplynulých rokov viacero žiadostí, sťažností aj podnetov tak na národnej, ako aj na európskej úrovni. Naše enormné úsilie a konštantná kritika prinútili ministerstvo a zrejme aj distribučné spoločnosti svoj postoj prehodnotiť, dodáva Galeková. 

31 MW pre tzv. Lokálne zdroje

Obzvlášť potešujúci je pre SAPI vyhlásený objem 31 MW pre tzv. Lokálne zdroje, teda koncept, ktorý si ministerstvo osvojilo práve od asociácie. Predbežne sa však ukazuje, že napriek snahe pôvodnej myšlienky maximálne zjednodušiť stavbu elektrární pre vlastnú spotrebu sa pre zdroje nad 100 kW plánuje ponechať veľmi náročná administratíva procedúra pre pripojenie a taktiež množstvo technických podmienok. 

Dúfame, že ide o predbežné návrhy a prax bude oveľa jednoduchšia. Základnou podmienkou inštalácie takýchto zdrojov je totiž využitie výlučne vlastných finančných prostriedkov, s nulovou podporou štátu a to výmenou za minimálnu administratívu. Veríme, že to nebude práve administratíva, ktorá bude opätovne odrádzať subjekty od inštalácie takýchto zdrojov, ktoré, v konečnom dôsledku, svojou samovýrobou a samospotrebou pomôžu tak distribučnej sieti, ako aj Slovenskej republike k napĺňaniu cieľov požadovaných EÚ, uzatvára Veronika Galeková.

Dlhých 5 rokov stopstavu a stagnácie celého sektora bolo náročným obdobím pre všetky firmy pôsobiace v elektroenergetike. Jeho zrušenie preto vytvára dobrý predpoklad na to, aby sa Slovensko začalo viac približovať k energetickej hospodárnosti budov, samovýrobe, samospotrebe, či podpore inovatívnych a efektívnych zelených technológií, ktoré výrazne prispejú k zmierneniu dopadov klimatickej zmeny. 

Navyše sa reálne začína objavovať šanca, že Slovensko bude schopné splniť ciele energetickej únie do roku 2030 a odkloniť sa konečne od závislosti na fosílnych palivách a jadrovej energii.
Číst článek »

Huawei popírá bezpečnostní hrozbu v případě použití fotovoltaických střídačů

Přední američtí političtí činitelé a senátoři zaslali minulý týden do Kongresu podnět pro omezení používání solárních systémů od společnosti Huawei. Podle jejich vyjádření solární zařízení čínské firmy respektive jeho řídící a kontrolní části mohou představovat kybernetické riziko pro bezpečnost amerického elektrického rozvodného systému. Čínský výrobce střídačů Huawei však jednoznačně popírá zprávy o hrozbě kybernetického rizika.

Huawei


Sporná  kauza

Od ledna letošního roku česká i zahraniční média informují o nové telekomunikační kauze společnosti Huawei v případě zavádění nové 5 G sítě. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tvrdí, že technologie čínské společnosti Huawei považuje za bezpečnostní riziko. Opačný názor má sousední Německo, které se k bojkotu telekomunikačních technologií společnosti Huawei nepřipojilo.

Minulý týden se američtí politici rozhodli v boji proti Huawei a čínské společnosti ZTE přitvrdit, když oznámili, že v boji vůči čínským technologickým firmám nepůjde jen o telekomunikace, ale i o další okruhy,  a to zejména o bezpečnost energetiky. Čínská společnost Huawei je v současnosti největší světový výrobce fotovoltaických střídačů.

Huawei je dodavatelem řady střídačů pro solární elektrárny v USA. Proto by jí současná kauza a její rozšíření do solární energetiky mohlo komplikovat pozici na trhu v USA, který je třetím největším na světě.

V této souvislosti někteří analytici vidí za celou kauzou spíše konkurenční boj a začátek nové obchodní války. V roce 2018 totiž USA uvalily na dovoz levných čínských panelů cla, aby tak ochránily místní fotovoltaický trh. 

Odmítnutí obvinění

Současný předseda správní rady Huawei, Guo Ping, minulý týden na Světovém mobilním kongresu v Barceloně uvedl, že neexistuje důkaz ohledně špionáže USA a společnost Huawei nikdy v minulosti nepodporovala špionáž prostřednictvím svých zařízení a technologii a ani nikdy v budoucnu ji podporovat nebude.

Tento týden vydala společnost Huawei prohlášení, ve které potvrzuje, že její fotovoltaické střídače splňují všechny kladené požadavky na kybernetickou bezpečnost.

Dosud jsme naše produkty dodali na trhy více než 40 zemí a získali na celém světě desítky tisíc spokojených zákazníků. Nikdy jsou doposud neobdrželi žádnou stížnost našich zákazníků na porušení kybernetické bezpečnosti.

Huawei se zavazuje poskytnout svým zákazníkům vysoce kvalitních produkty a služby. V současnosti je kvalita a spolehlivost fotovoltaických střídačů značky Huawei na vyšší úrovni než průměrný standard v branži. Ve výrobě a distribuci střídačů Huawei dodržuje veškerou platnou legislativu na trzích v USA, Evropě a dalších zemích světa. Zajištění kybernetické bezpečností našich produktů a ochrany soukromých dat představuje pro naši společnost nejvyšší prioritu, prohlašuje společnost Huawei ve stanovisku pro renomovaný fotovoltaický portál

pv-tech.org.

Číst článek »