Basic info in English
 
Zobrazeno: Zprávy z domova – fotovoltaika a energetika obecně

MPO: Velké soláry nebudou v aukcích kvůli omezení jejich podpory – Enviweb

MPO: Velké soláry nebudou v aukcích kvůli omezení jejich podpory  Enviweb

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nezařadilo do plánovaných aukcí obnovitelných zdrojů energie velké solární systémy. Důvodem je, že u nich nepočítá …

Číst článek »

100 let – bilancování českého solární investora, který raději posílá kapitál na druhou polokouli

S nadcházejícím výročím 100 let od vzniku Československa se zamýšlím nad tím, proč investuji na obrácené straně zeměkoule, a ne doma. Za něco může intenzívní sluníčko a čistý horský vzduch, který přeje účinnosti našich fotovoltaických elektráren v Chile. Za něco může i politické klima, kdy chilský prezident, který je stejně jako ten český vystudovaný ekonom, dává v energetice jasnou budoucnost obnovitelným zdrojům – do roku 2040 má s nimi Chile dosahovat minimálně 70% podílu.

Solek Group


Ještě podstatnějším faktorem je ovšem ekonomické prostředí. Chile mnohem moudřeji než v minulosti Česko či jiné evropské země zakomponovalo regulaci obnovitelných zdrojů do energetického trhu. Ta se tak odvíjí od tržní ceny elektřiny, a nespočívá v tzv. feed-in tarifech, které se z moci úřední u nás jen pokoušely trh simulovat.

A na závěr možná ten nejdůležitější argument, proč významnou část roku pracovně trávím raději dvanáct a půl tisíce kilometrů od domova. Tím je míra korupce. Zatímco Česko podle Transparency International zaujímá 42. místo ve vnímání korupce, jeho jižní protějšek, někdy také označovaný jako Německo Latinské Ameriky si vede mnohem lépe a zaujímá 26. pozici, tedy v tomto ohledu se už dostalo do elitního klubu nejvyspělejších států světa.

Nechci našemu prezidentovi vyčítat, že nepřeje obnovitelným zdrojům a hází investory do jednoho pytle solárních baronů (na slovo, které Miloš Zeman používá v rozhlase nemám koule, promiňte:-). Tuzemská zkušenost se zpackanou podporou fotovoltaiky tomu totiž nahrává. 

Spíše by mne zajímalo, co jako premiér a později prezident dělal proti tomu, aby Česko na indexu korupce nezaostávalo za našimi kolegy z východního bloku. I v roce 2017, tedy pátém roce prezidentování Miloše Zemana, jsme se totiž nejen Slovinsku, ale i Lotyšsku, Litvě či Polsku dívali ve vnímání korupce jen na záda.

Autor: Zdeněk Sobotka (majitel holdingu SOLEK GROUP)
Číst článek »

Návratnost do 8 let: V Česku byla uvedena do provozu největší …

  1. Návratnost do 8 let: V Česku byla uvedena do provozu největší …  Enviweb
  2. Full coverage

Číst článek »

Nováková (MPO): Zásadní změny v podpoře OZE nelze očekávat, jinak by hrozily solární arbitráže

Debata o budoucnosti české energetiky se opět odehrála pod taktovkou prezidenta Zemana”. Poradní tým prezidenta Miloše Zemana minulý týden podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. 
Ve výrobě elektřiny mají mít nadále prostor i tradiční elektrárny, například uhelné. Zemanův Expertní tým na svém jednání podle něho podpořil i prolomení limitů těžby uhlí.

MPO


Rozvoj jádra naráží na nejasnosti kolem financování

V energetice v Česku pokračuje diskuse o možné stavbě nového jaderného zdroje. Plány dlouhodobě brzdí nejasnosti o způsobu financování. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), která se jednání v Lánech minulý týden účastnila.

Podle Novákové by se mělo o finančním modelu stavby nového jaderného bloku rozhodnout do konce letošního roku. Stát se bude muset nějakou formou podílet na výstavbě nových jaderných bloků v České republice, nejlépe jako druhý poskytovatel záruk po společnosti ČEZ.

Kritika ekologů

O stavbu nového jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. Týdeník Ekonom na konci letošního srpna označil za hlavního favorita Rosatom. 

Záměr stavby kritizují ekologové nebo provozovatelé obnovitelných zdrojů, podle kterých není nový jaderný zdroj třeba. Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa nedávno řekl, že z nových obnovitelných zdrojů může ČR mít během deseti až 15 let stejně elektřiny jako z nového jaderného reaktoru a zároveň šestkrát levněji. 

“Vítr a slunce dokážeme dobře zálohovat vodními, bioplynovými a plynovými elektrárnami a řízením spotřeby. Pořád to vychází levněji a je bezpečnější,” uvedl Chalupa.

Prověrky OZE jsou v pořádku

Zemanův poradní sbor také diskutoval o podpoře obnovitelných zdrojů energie. “Zásadním způsobem změnit legislativu v této oblasti nelze. Ale lze dělat některé dílčí kroky. Například jde o prověřování podpor, zda jsou v pořádku. Ale abychom zásadně legislativně do podpory obnovitelných zdrojů zasahovali, tak to nyní ne,” uvedla Nováková. 

Zásadním změnám podle ní brání v současnosti například skutečnost, že investoři především v oblasti fotovoltaiky jsou z celého světa a ČR by mohla v případě změn čelit mezinárodním arbitrážím.
Prezident Zeman je dlouhodobým odpůrcem obnovitelných zdrojů především proto, že jsou podle něj nestabilní a vyžadují velké dotace ze státního rozpočtu. 

V roce 2016 například navrhl na zasedání tripartity, kterého se účastnil, zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Výše příspěvku podporovaným zdrojům vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních čtyřech letech. 

Během schvalování státního rozpočtu ve sněmovně Zeman tento týden opět poukazoval na to, že Česko vydává ročně na dotace obnovitelným zdrojům energie přes 40 miliard korun. 

“Kdybychom tyto dotace dokázali zrušit a dali obnovitelným zdrojům tržní prostředí, za pět let bychom měli peníze na výstavbu jednoho jaderného bloku,” podotkl Zeman. Uvítal, že se hledají cesty, jak tyto dotace “legitimně” omezit.
Číst článek »

Nová fotovoltaická elektrárna ušetří magistrátu města Plzeň více než …

  1. Nová fotovoltaická elektrárna ušetří magistrátu města Plzeň více než …  Enviweb
  2. Full coverage

Číst článek »