Basic info in English
 
Zobrazeno: Zprávy z domova – fotovoltaika a energetika obecně

Risen Energy pokračuje v expanzi na globálním solárním trhu

Brazilská společnost pro výzkum trhu Greener nedávno zveřejnila výsledky zprávy o strategických trzích výroby energie z fotovoltaických elektráren během druhé poloviny roku 2018. Během jednoho měsíce provedla společnost Greener rozsáhlý průzkum poskytovatelů solárních řešení všech velikostí po celém světě, s vyjádřeními 768 systémových integrátorů.

Risen Energy

Úspěchy na brazilském trhu


Jedno ze zjištění, které ze zprávy vyplývalo, byla skutečnost, že čínský výrobce solárních panelů Risen Energy byl integrátorem, který se umístil na třetím místě z hlediska rozsahu působení na brazilském trhu, přičemž na tomto trhu dosáhl tržní podíl ve výši 24,6 procenta. 

Zpráva dále zdůraznila, že kvalita modulů je pro zákazníky hlavním faktorem při výběru značky a 9,79 procenta brazilských dodavatelů zvolilo Risen Energy jako svého preferovaného dodavatele.

Expanze do Vietnamu

Další pozitivní zprávou pro společnost Risen Energy je, že dne 7. ledna podepsala smlouvu o dodávce modulů o celkovém výkonu 50 MW s vietnamskou firmou PNPHANOI v souladu a s podporou čínské vládní iniciativy. Společnost Risen Energy poskytne společnosti PNPHANOI moduly o celkovém výkonu 50 MW pro projekt solární elektrárny Long Thanh 1.

Risen Energy je jen jedním z mnoha čínských výrobců fotovoltaických řešení, kteří již léta věnují zvýšenou pozornost expanzi mimo svůj domácí trh. Rychle rostoucí trh Jižní Ameriky nebo Vietnam tak  slouží jako reprezentativní příklad expanze společnosti.

Zhao Zelin, viceprezident prodeje společnosti Risen Energy, řekl: Abychom lépe porozuměli očekáváním brazilského trhu, představili jsme na 5. mezinárodním veletrhu technologií pro solární energii Enersolar + Brasil v srpnu 2018 řadu produktových novinek na bázi PERC modulů. V letošním roce hodláme do Brazílie dodat solární zařízení s moduly o výkonu přesahujícím 260 MW.”
Číst článek »

43 MWp: Český solární investor vyrazil na nákup solárních parků v Bulharsku

Společnost Samsung C&T prodala svých sedm solárních parků v Bulharsku společnému podniku německé společnosti KGAL a české firmy Micronix Group. Informovala o tom bulharský server SeeNews.

SolarWorld


Akvizice elektráren o výkonu 43 MWp

Cela transakce minulý měsíc získala souhlas regulátorů a oficiálně byla uzavřena 7. ledna. Jedná se o největší transakci, při níž došlo k prodeji velké skupiny fotovoltaických elektráren v Bulharsku. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, ale díky nové akvizici získal Micronix téměř 5% podíl na fotovoltaickém trhu v Bulharsku.

Micronix již v minulosti investoval do 2 fotovoltaických elektráren a bioplynové stanice v Bulharsku. V roce 2009-2010 se Micronix etabloval i na českém solárním trhu, kde vlastní několik fotovoltaických elektráren o výkonu přes 24 MWp.

Expanze v Bulharsku

V roce 2013 řada českých investorů do solárních elektráren expandovala do Bulharska. Jedním z nich byla i česká společnost Micronix. V roce 2013 Micronix v zemi získal první 2 solární elektrárny o celkovém výkonu 5,2 MWp.

V letošním roce Micronix své bulharské portfolio fotovoltaických elektráren rozšířil o nových sedm projektů o výkonu přes 43 MWp. Tyto elektrárny koupil od společnosti Samsung C&T. Celou transakci koordinoval finanční ústav Raiffeisen Bank International. Tržby všech sedmi solárních parků v roce 2017 dosáhly 25,1 milionu leva (328 milionů Kč). 
Číst článek »

Bůh Slunce čelí žalobě kvůli spornému prodeji největší solární elektrárny v Česku

Policie navrhla obžalovat podnikatele Martina Shenara kvůli solárnímu parku v Ralsku na Českolipsku. Miliardář, který byl předsedou představenstva firmy Amun.Re (Bůh Slunce), projekt sluneční elektrárny prodal elektrárenské společnosti ČEZ v době solárního boomu v roce 2010. Nyní Shenar čelí trestnímu stíhání za daňové úniky za více než 70 milionů korun. Informoval o tom deník Právo.

Active Solar


Firma Amun.Re uzavřela s ČEZ v roce 2010 dohodu, že pro ni největší solární park v Česku s výkonem 38,3 megawatt za dalších více než pět miliard korun i postaví. Shenar vlastnil původně Amun.Re z poloviny, druhou polovinu ovládala firma s neznámými majiteli se sídlem na Kypru.

Podezřelé transakce

Energetická společnost ČEZ se v minulosti stála předmětem opakovaného zájmu protikorupční policie v souvislostí s koupí solární elektrárny od firmy Amun.Re. Tyto elektrárny ČEZ nakoupil od Amun.Re za pět miliard. 

Společnost Amun.Re prodala ČEZ elektrárny za 105 milionů korun na megawatt, přičemž vyhláška ERÚ platná v roce nákupu (2010) předepisovala maximální cenu 90 milionů korun na megawatt.

V létě 2010 Shenar nejprve prodal ČEZu svoje firmy eEnergy Ralsko Kuřivody a eEnergy Ralsko s obřími projekty solárních elektráren. Cena transakce se podle odhadů přesáhla několik stovek milionů korun. Shenar sám projekty koupil pouhých několik týdnů před tím, než je prodal. Smlouvy a obří transakci tak realizoval v mimořádně krátkém čase. Kolik na nich vydělal však není známo.

Pro Českou televizi Shenar později potvrdil, že jeho společnost odeslala 213 milionů Kč na Kypr. Toto Shenar označil za standardní distribuci dividend společnosti Amun. Re. Polovinu Amun. Re prodal Shenar podle svých slov kvůli tomu, že neměl peníze na zahájení stavby solárních elektráren pro ČEZ.

Podnikatel Shenar obvinění odmítá

Shenar byl na jaře 2017 obviněn z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, za což v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest vězení. Správci daně údajně nepřiznal příjmy z prodeje obchodních společností ČEZu. 

Podnikatel trestní stíhání odmítl. “Přijde vám pravděpodobné, že by někdo byl tak hloupý, že by prodával společnosti státní firmě a jen tak nezaplatil daně?” řekl předloni v dubnu Radiožurnálu.

Podle informací médií byli v orgánech společnosti Amun.Re kromě Shenara také právníci advokátní kanceláře Drahomíra Šachty, který spolupracoval s lobbistou Ivo Rittigem. Policie celý případ kolem Amun.Re zkoumala několik let.
Číst článek »

Čeští vědci dokázali zlepšit vlastnosti solárních panelů. Fungují i v extrémních podmínkách

Tým vědců z České zemědělské univerzity (ČZU) vynalezl solární panely, které mají nejen mnohem větší životnost, ale také výborně fungují v mrazu a při velmi vysokých teplotách. Vědcům se podařilo vylepšit vlastnosti pouzdra fotovoltaických článků.

SolarWorld


Gel místo tradiční fólie

Nový materiál, ze kterého čeští vědci vyrobili pouzdro pro uložení fotovoltaických článků, mnohem lépe obstojí hlavně v arktických nebo pouštních podmínkách. Nové pouzdro vyrobili vědci z polysiloxanu, který se oproti v současnosti nejvyužívanějšímu materiálu, jímž je folie z  ethyl-vinyl-acetáta (EVA), neláme a nepraská.

Ukázalo se, že koroze PV článků zapouzdřených do silikonového gelu je zanedbatelná v porovnání se standardním dosud používaným zapouzdřením do fólie EVA (etylvinylacetát) i v extrémních podmínkách zvýšených teplot až 110°C a při ozáření UV zářením. Toto zjištění je v souladu se zanedbatelným snížením účinnosti přeměny energie PV panelů zapouzdřených do silikonového gelu po víceletém provozu, říká docent Poulek z ČZU.

Na rozdíl od EVA je transparence silikonového gelu podstatně lepší zejména v oblasti vlnových délek 350–700 nm. Pokles transparence silikonového gelu způsobený UV zářením je velmi malý v porovnání s EVA. 

Předpokládáme, že PV panely zapouzdřené do silikonového gelu by mohly pracovat až 50 let s poklesem výkonu do 15 % v porovnání s počáteční hodnotou, protože silikonový gel má mnohem nižší korozi, která bývá hlavním důvodem poruch PV panelů zapouzdřených do EVA. Gel také vykazuje menší pnutí během teplotních cyklů PV panelů v porovnání s EVA, a to i při extrémně nízkých teplotách až kolem -40°C, při kterých už EVA zcela tvrdne, dodává Poulek.

Vyšší životnost

Technologie výroby s novým materiálem přitom zůstává prakticky stejná, a proto se jedná i o velice ekonomické řešení. Panely vyrobené z nového materiálu by měly vydržet teploty od minus 80 až do plus 200 stupňů Celsia. 

Zvládnou tedy nejen mimořádný chlad, ale také horko, jaké panuje například v pouštních oblastech. Tam je sice slunečního světla dost, ale masivnějšímu používání solárních panelů brání právě nadměrné teploty.

Nové panely chráněné českou ochrannou vrstvou by mohly mít mnohem větší nejen životnost, ale také účinnost, protože současné materiály žloutnou a celý panel má pak mnohem menší světelnou propustnost.
Hlavní výhodu vědci vidí zejména v použití těchto panelů v pouštních nebo arktických podmínkách, kde mohou představovat spolehlivý a dlouhodobý zdroj elektrické energie.
Číst článek »

Jaký trest hrozí Vitáskové a bratřím Zemkův v kauze Chomutovských solárních elektráren?

Nejvyšší soud (NS) pokračoval tento týden v projednávání sporné kauzy solárních elektráren na Chomutovsku. NS ve svém verdiktu zbavil viny Michaely Schneidrové, která v době solárního bomu zastávala funkci vedoucí odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Wikipedia

Omilostnění úředníce ERÚ


NS tento týden Schneiderovou v kauze osvobodil z trestu sedm let ve vězení. Jde zatím o jedinou dostupnou informaci k rozhodnutí o dovoláních, které padlo v úterý bez veřejného jednání. Informoval o tom deník Právo.

NS podle mluvčího Petra Tomíčka rozhodl o dovoláních obžalovaných i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Rozhodnutí obsahuje šest výroků, týkají se jednotlivých obžalovaných.

“Mohu potvrdit, že na základě jednoho z výroků bylo rozhodnuto o okamžitém propuštění ing. Michaely Schneidrové z výkonu trestu ve Věznici ve Světlé nad Sázavou, přičemž senát následně rozhodl, že se tato obviněná nebere ani do vazby,” uvedl Tomíček.

Další verdikt soudů do 30 dnů

Další informace zatím soud nezveřejní, nejprve se výsledek musí dozvědět účastníci řízení. “Senát má nyní lhůtu 30 dnů na vypracování podrobného odůvodnění jednotlivých výroků, poté bude spis s rozhodnutím odeslán prvoinstančnímu Krajskému soudu v Brně, aby rozhodnutí řádně doručil na všechna místa, kde je to nutné,” uvedl Tomíček.

V kauze Chomutovských elektráren již letos padly vysoké tresty. Soud udělil Zemkovi nepodmíněný tresty vězení, před soudem stanula také tehdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Odvolací Vrchní soud v Olomouci ji zprostil obžaloby, definitivní verdikt nyní vydá NS.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša – Sun a Zdeněk – Sun neoprávněně dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Zároveň tak získali právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Zemkové v minulosti pochybení popírali. “Ničeho nezákonného jsme se nedopustili,” uvedli před časem v prohlášení zaslaném médiím.

U Vitáskové nejvyšší státní zástupce akceptoval závěr vrchního soudu, že po provedeném dokazování nelze její jednání posoudit jako úmyslný trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Existuje však podle žalobců také možnost kvalifikovat čin jako nedbalostní delikt.
Číst článek »