Basic info in English
 
Zobrazeno: Zprávy z domova – fotovoltaika a energetika obecně

Omezení dotací v rámci programu NZÚ je nepromyšleným krokem

Česká fotovoltaická asociace (ČFA) nesouhlasí se zamýšleným krokem ministryně financí výrazně omezit investiční dotace v programu Nová zelená úsporám v dalších letech z důvodů omezení výdajové stránky státního rozpočtu. Jedná se o zbytečné omezení na úkor domácností. Informuje o tom ČFA v tiskové zprávě.

nexpower


Zbytečné omezení úspor pro domácností

V přípravách státního rozpočtu na rok 2020 se ekonomům ukazuje zpomalení růstu ekonomiky a díky němu vláda hledá, kde může ušetřit. V několika médiích se objevily úvahy o tom, že největší škrty na příští rok by měl přijít dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ). 

Celkem by měl přijít až o 2,7 miliardy, což představuje snížení dostupných dotací o více než 40 %. V praxi to znamená, že 6 až 13 tisíc rodin v roce 2020 nedostane podporu na výměnu starého kotle za nový, instalace tepelného čerpadla či na pořízení fotovoltaických a solárních panelů na výrobu vlastní, čisté elektrické energie a přípravu teplé vody.

Investiční dotační program motivuje ve velmi širokém záběru využívání obnovitelných zdrojů, instalace efektivních zdrojů a úspory energie obecně. I když samotné ušetřené procento z celospolečenského hlediska není zásadní, jedná se o osobní přístup a rodinný příklad, který musí začínat u konkrétních osob – pro další podniková řešení a veřejné budovy. “Vnímáme to proto jako zbytečné omezení na úkor domácností,” informuje ČFA v tiskové zprávě.

 Přitom ještě před časem nás Andrej Babiš přesvědčoval, že je pro rozumný vývoj OZE. 

Mohli bychom se vrátit k projektu velkých fotovoltaik, řekl ve Sněmovně při interpelacích premiér Andrej Babiš přitom ještě v listopadu 2018. To je jedna z možností, o které nyní bude vláda jednat v rámci změn ve státní energetické koncepci.

Stejného názoru je i Pavel Řežábek, hlavní ekonom ČEZ: Fotovoltaika byla absolutně nejdražší z toho, co jsme v roce 2008 mohli mít. A dneska je nejlevnější zdroj právě fotovoltaika.

Poskytněme tedy prostor fotovoltaice tam, kde můžeme maximálně využít její charakter – zejména na střešní instalace, ideálně k eliminaci rodinné a podnikové potřeby v budově, říká Petr Maule, výkonný ředitel ČFA. Pro nové výrobny elektrické energie ukáží samotné energetické aukce, jaký zdroj má největší perspektivu a cenovou výhodu.
Číst článek »

Čeští vědci pracují na převratné solární technologii

Český vědec Jan Sehnoutek  si nechal patentovat podstatu technického řešení nové vysoce výkonné technologie v získávání energie ze slunečního záření s pracovním názvem A1 Energy. Technologie, která je chráněna patentem,  již byla úspěšně otestována v laboratorních podmínkách.

A1 Energy


Široké možnosti uplatnění

Podle Sehnoutka nová technologie výroby energie ze slunečního záření najde uplatnění hned v několika průmyslových, energetických i zemědělských oblastech. Její hlavní předností je skutečnost, že dokáže velmi jednoduchým a vtipným způsobem zvýšit výkon dnes běžně používaného solárního zařízení až o neuvěřitelných 100 %.

V současnosti musíte mít pro získávání energie ze Slunce velkou plochu, na ní energii zachytáváte a pak ji dále transformujete, například fotovoltaickými články nebo černými konvertory, ve kterých se ohřívá voda. A1 Energy technologie využívá k získání daleko vyššího výkonu a násobně vyšší účinnosti ke koncentraci energie optiku, která umožňuje podstatné zmenšení absorpční plochy a nepotřebuje již velké a drahé podpůrné konstrukce.

Podstatou této nové vysoce výkonné solární technologie je výrazně větší oslunění fotovoltaického článku za pomoci jednoduché optiky – snad jediné cesty pro skutečné využití a soběstačnost solárních technologií, kterou Jan Sehnoutek dokázal konstrukčně vyřešit nejen bodově, ale i v ploše. 

Technologie A1 Energy dokáže až zdvojnásobit výrobu elektřiny z fotovoltaického článku potřebné velikosti, a to po celou dobu, kdy Slunce putuje po obloze – systém je schopen pohyb Slunce sledovat, je mobilní a rolovací, tedy složitelný, a tím podstatně zvyšuje oproti dnes ještě používaným statickým sestavám životnost zařízení. Součástky, z nichž se zařízení skládá, tj. čočky různých tvarů a z různých materiálů, fólie, lamely či desky z různých materiálů, jsou v základu potřeby dostupné a levné. Nový systém může být částečně aplikován i na již využívané solární panely, což způsobí řadu polemik, zejména v legislativní oblasti solární problematiky.

Úspěšné laboratorní zkoušky

Na konci ledna 2018 proběhly v rámci výzkumu a vývoje autora laboratorní zkoušky, které co nejvěrněji (na žádost autora) simulovaly přírodní podmínky – skutečné sluneční záření, s neuvěřitelnými výsledky: bylo potvrzeno, že vybraný typ fotovoltaického článku má oproti stávajícím dvojnásobný výkon!

V současnosti běžný solární panel o výkonu cca 280 W by tak mohl být nahrazen novou konstrukcí, která má výkon přes 500 W (!) a umí vyrábět elektřinu o několik hodin déle než klasické ,,soláry”, které musí čekat na časově omezený pracovní úhel Slunce, mají náročný prostor pro umístění, vyžadují pomocné konstrukce, mají omezenou životnost a jen třetinovou účinnost atd.

Získané hodnoty patentovaného řešení českého autora jsou o to zajímavější, že zlepšení výkonu a účinnosti u současných solárních technologií ve světě se pohybuje pouze v jednotkách procent. U českého autora jde o nárůst řádový, tříciferný!


Systém A1 Energy řeší nejen zajištění elektřiny, ale také ohřev vody a teplo, popř. jejich kombinace v jednom zařízení, vznik nových vysocekapacitních akumulačních jednotek. V budoucnu se počítá v rámci jeho dalšího technologického řešení i s využitím světelného toku slunečních paprsků. 

V kombinaci s fotovoltaickým solárním systémem vede ke stavu, ve kterém se daný objekt stává skutečně energeticky nezávislým na vnějších zdrojích. Již tak mimořádná užitná hodnota jeho systému se ještě zvyšuje tím, že obsahuje také vhodnou úložní jednotku, ve které je možno rychle nabyté přebytečné množství elektřiny a tepla uchovat na dobu další potřeby, např. doby oblačnosti, blackoutu či energetické krize. Systém může být mimořádným přínosem i pro občanské stavby v těžko přístupných místech nebo řešením pro sociálně slabší spoluobčany při stálém zdražování elektřiny.

Teď záleží na tom, jestli takto pozoruhodné výsledky výzkumu Jana Sehnoutka a jeho týmu a jejich rychlou aplikaci do praxe, kterou má již připravenou, využijí případní čeští investoři, zejména z oblasti energetiky a stavebnictví. Máte-li zájem seznámit se se všemi potřebnými detaily, pište na jan.sehnoutek@seznam.cz. Vážní zájemci z řad větších firem mohou již nyní získat přednostní licenční právo pro svou pracovní potřebu.
Číst článek »

Stát zvažuje osekání podpory pro rodinné domy a solární panely

Doba ekonomického boomu v Česku pomalu končí, stát osekává rozpočet. Od roku 2020 může kvůli vládním škrtům přijít snížení pro vyplacenou podporu z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) ve výši až dvou miliard. Znamenalo by to omezení výstavby úsporných domů nebo solárních panelů pro domácnosti. Informuje o tom deník Mladá Fronta DNES.

Aleo Solar


Zbytečná rána úsporám

Díky slibném rozvoji NZÚ se v roce 2018 konečně v Česku začaly více stavět nízkoenergetické domy a instalovat nové solární panely na rodinné domy. V případě domácí fotovoltaiky trh v minulém roce zaznamenal téměř 100% růst oproti roku 2017.

Loni se z NZÚ vyčerpalo na úsporné opatření asi 1,8 miliardy korun. Tento slibný vývoj může být v roce 2020 ohrožen kvůli vládnímu záměrů na zalátání státního rozpočtu. Osekání podpory by však podle šéfa hnutí Šance pro budovy Petra Holuba nebylo rozumné ani z ekonomického pohledu.

Budovu neuříznete a neodvezete k renovaci do Číny, práce probíhají tam, kde budova slouží. Podpora státu vybudí zhruba trojnásobnou celkovou investici. To, co stát vloží do programu, se mu hned další rok vrátí díky výběru daní a odvodů, říká Holub.

Peníze do programu NZÚ jdou z výnosů z prodeje emisních povolenek. Rozdělují se nyní půl na půl mezi resorty životního prostředí – tedy tato část je určena na NZÚ – a průmyslu. A to až do potenciální výše 12 miliard korun, vše nad tuto částku jde do státního rozpočtu.

Porcování emisních povolenek

Příjmy státu z prodeje emisních povolenek vloni vzrostly o více než 9 miliard. Stejným tempem roste zájem státu o jejich přerozdělování.

Nastavení NZÚ a výše finančních prostředků záleží mimo jiné na dosažení shody na podobě novely zákona o emisním obchodování, říká náměstek ministerstva průmyslu René Neděla v rozhovoru pro MF Dnes. 

Podle Neděly se budoucí výnosy z prodeje emisních povolenek budou dělit dle rozhodnutí vlády. Toto se podle něj mimo jiné odrazí ve finální podobně energeticko-klimatického plánu, jehož první návrh vláda na počátku února odeslala do Bruselu.

Ani samotný  energeticko-klimatický plán nijak valně obnovitelným zdrojům v Česku nepřeje. Například fotovoltaiky na střechách by se měly rozvíjet asi desetkrát pomaleji, než jak ve svých opatrných předpovědích predikují naše instalační firmy, tvrdí předseda Cechu aplikovaných fotovoltaických technologií Aleš Hradecký. 

Proti trendu

V současnosti je v Česku instalováno na střechách zhruba 415 megawattů domácích či firemních fotovoltaických elektráren. Většina z nich vyrábí proud pro vlastní spotřebu. 

Ministerský návrh energeticko-klimatického plánu počítá s navýšením kapacity střešních fotovoltaik o cca 400 megawattů v letech 2020 až 2030. To představuje růst pouze cca 40 MW ročně.

Jen letos se v Česku na střechách může postavit až 50 MW nových fotovoltaických instalacích. Navíc roste zájem firem i občanů o střešní elektrárny v kombinaci s bateriovým úložištěm.

Poměr se loni zcela otočil, kombinaci střešní fotovoltaiky a baterie zvolily tři čtvrtiny našich zákazníků. Připisujeme to výrazně navýšené podpoře pro bateriová řešení, poklesu cen technologií i zdražování elektřiny, říká jednatel společnosti S-Power Energies Jaroslav Šuvarský. 

Pokud bude i nadále růst cena silové elektřiny, pak tento trend bude dále v budoucnosti pokračovat. Je škoda, že státní úředníci si toto neuvědomují a zbytečně škrtí budoucí podporu ekologicky smysluplných projektů v Česku.
Číst článek »

Risen Energy pokračuje v expanzi na globálním solárním trhu

Brazilská společnost pro výzkum trhu Greener nedávno zveřejnila výsledky zprávy o strategických trzích výroby energie z fotovoltaických elektráren během druhé poloviny roku 2018. Během jednoho měsíce provedla společnost Greener rozsáhlý průzkum poskytovatelů solárních řešení všech velikostí po celém světě, s vyjádřeními 768 systémových integrátorů.

Risen Energy

Úspěchy na brazilském trhu


Jedno ze zjištění, které ze zprávy vyplývalo, byla skutečnost, že čínský výrobce solárních panelů Risen Energy byl integrátorem, který se umístil na třetím místě z hlediska rozsahu působení na brazilském trhu, přičemž na tomto trhu dosáhl tržní podíl ve výši 24,6 procenta. 

Zpráva dále zdůraznila, že kvalita modulů je pro zákazníky hlavním faktorem při výběru značky a 9,79 procenta brazilských dodavatelů zvolilo Risen Energy jako svého preferovaného dodavatele.

Expanze do Vietnamu

Další pozitivní zprávou pro společnost Risen Energy je, že dne 7. ledna podepsala smlouvu o dodávce modulů o celkovém výkonu 50 MW s vietnamskou firmou PNPHANOI v souladu a s podporou čínské vládní iniciativy. Společnost Risen Energy poskytne společnosti PNPHANOI moduly o celkovém výkonu 50 MW pro projekt solární elektrárny Long Thanh 1.

Risen Energy je jen jedním z mnoha čínských výrobců fotovoltaických řešení, kteří již léta věnují zvýšenou pozornost expanzi mimo svůj domácí trh. Rychle rostoucí trh Jižní Ameriky nebo Vietnam tak  slouží jako reprezentativní příklad expanze společnosti.

Zhao Zelin, viceprezident prodeje společnosti Risen Energy, řekl: Abychom lépe porozuměli očekáváním brazilského trhu, představili jsme na 5. mezinárodním veletrhu technologií pro solární energii Enersolar + Brasil v srpnu 2018 řadu produktových novinek na bázi PERC modulů. V letošním roce hodláme do Brazílie dodat solární zařízení s moduly o výkonu přesahujícím 260 MW.”
Číst článek »

43 MWp: Český solární investor vyrazil na nákup solárních parků v Bulharsku

Společnost Samsung C&T prodala svých sedm solárních parků v Bulharsku společnému podniku německé společnosti KGAL a české firmy Micronix Group. Informovala o tom bulharský server SeeNews.

SolarWorld


Akvizice elektráren o výkonu 43 MWp

Cela transakce minulý měsíc získala souhlas regulátorů a oficiálně byla uzavřena 7. ledna. Jedná se o největší transakci, při níž došlo k prodeji velké skupiny fotovoltaických elektráren v Bulharsku. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, ale díky nové akvizici získal Micronix téměř 5% podíl na fotovoltaickém trhu v Bulharsku.

Micronix již v minulosti investoval do 2 fotovoltaických elektráren a bioplynové stanice v Bulharsku. V roce 2009-2010 se Micronix etabloval i na českém solárním trhu, kde vlastní několik fotovoltaických elektráren o výkonu přes 24 MWp.

Expanze v Bulharsku

V roce 2013 řada českých investorů do solárních elektráren expandovala do Bulharska. Jedním z nich byla i česká společnost Micronix. V roce 2013 Micronix v zemi získal první 2 solární elektrárny o celkovém výkonu 5,2 MWp.

V letošním roce Micronix své bulharské portfolio fotovoltaických elektráren rozšířil o nových sedm projektů o výkonu přes 43 MWp. Tyto elektrárny koupil od společnosti Samsung C&T. Celou transakci koordinoval finanční ústav Raiffeisen Bank International. Tržby všech sedmi solárních parků v roce 2017 dosáhly 25,1 milionu leva (328 milionů Kč). 
Číst článek »