Basic info in English
 
Zobrazeno: Monitor

1 USD/Wp: Prudký pokles cen panelů může již letos vyvolat výrobní paritu pro solární energii v Austrálii

Díky prudkému poklesu cen fotovoltaických panelů ve druhé polovině letošního roku se stane výroba solární energie ve velkých elektrárnách v Austrálii cenově konkurenceschopnou s tím, že její cena poklesne pod hodnotu elektřiny prodávané za velkoobchodní burze. Je o tom přesvědčen analytik Ben Willacy z australské společnosti Rystad Energy.

Abengoa Solar

Pozitivní efekt propadu čínského trhu

Na konci května oznámila čínská vláda zásadní omezení podpory pro nové fotovoltaické zdroje v zemi postavené od července. Prakticky ihned došlo k poklesu cen fotovoltaických panelů, jejichž hodnota se od počátku roku propadla již o více než 15 %.

Další výrazný pokles cen solárních panelů očekávají analytici ve druhém pololetí letošního roku. Situace bude mít negativní dopad na ceny akcií a zisk výrobců panelů, na druhou stranou v případě až 20-30 % poklesu cen panelů na tom vydělají výrobci solární energie ve světě.

Díky prudkému poklesu cen solárních panelů totiž náklady na výstavbu nových obřích fotovoltaických elektráren poklesnou v Austrálii na úroveň 1 USD/Wp. V praxi to znamená, že díky vynikajícím slunečním podmínkám v Austrálii se solární energie bude ve velkých elektrárnách vyrábět již brzy za cenu okolo 60 USD/MWh.

Očekávaný prudký pokles cen solárních panelů způsobí pokles cen vyráběné solární energie pod 60 USD/MWh ve velkých fotovoltaických parcích již letos v závislosti na tom, jakou úroveň zisku budou developeři realizovat na svých projektech. To způsobí pokles cen solární elektřiny z velkokapacitních elektráren pod úroveň forwardových cen na burze ve většině teritorií Austrálii, čímž se solární energie stane dlouhodobě konkurenceschopná, prohlašuje Ben Willacy.

Kdo na tom vydělá?

Poměrně brzy pocítí dopady poklesu cen solární energie podle Willacyho velcí odběratelé elektřiny z řadů průmyslových podniků a firem v Austrálii, kteří si uzavírají PPA smlouvy na dodávky elektřiny od provozovatelů velkých solárních farem v Austrálii.

Pokles cen solární energie vyvolá v Austrálii obří boom velkokapacitních solárních projektů. Na místním trhu působí i společnost Photon Energy, která má české kořeny. Staví zde několik velkokapacitních solárních projektů pro svoji pipeline a několik obřích elektráren ve spolupráci s čínskými partnery.

Australský solární boom bude i vítanou obchodní příležitosti pro čínské výrobce solárních panelů. Řada z nich (například Canadian Solar nebo Risen Energy) zde budou dodávat nejen solární panely, ale také přímo participovat na výstavbě obřích solárních projektů. Po pravděpodobném propadu čínského solárního trhu v letošním roce, se tak Austrálie stane vyhledávaným trhem pro čínské výrobce solárních panelů, kteří budou letos pod velkým konkurenčním tlakem.

Číst článek »

Dovolání v kauze elektráren bratří Zemků podali všichni odsouzení

  1. Dovolání v kauze elektráren bratří Zemků podali všichni odsouzení  Blesk.cz
  2. Full coverage

Číst článek »

Novinka: Risen Energy uvádí na trh první bifaciální PERC panel typu sklo-sklo s výkonem 370 W

Přední světový výrobce solárních panelů Risen Energy Co. (Risen) oznámil minulý týden,  že dosáhl milníku v masové výrobě bifaciálních panelů PERC typu glass-glass (sklo-sklo) s výkonem 370 W. Díky nové technologii společnost zvýší roční výrobní kapacitu modulů na úroveň 800 MW. Jde o první produkt svého druhu, který se dočkal hromadné výroby v praxi.

RisenEnergy

Unikátní panel s vysokým zabezpečením

Společnost věnovala téměř šest měsíců dokončení vývoje bifaciálního modulu PERC typu sklo-sklo a jedinečnou rámovou konstrukci. Kromě vysoce kvalitní membrány zabraňující pronikání vlhkosti, která je častým problémem modulů typu sklo-sklo, byl výrazně zdokonalen také design rámu. Ten nyní zlepšuje pevnost modulu pomocí ochrany umožňující komfortnější instalaci a značně snižuje výskyt mikrotrhlin (tzv. microcracks).

V průběhu fáze výzkumu a vývoje modulu bylo jednou z hlavních výzev vytvořit produkt, který bude kompatibilní také s nejnovějšími designy a bude kombinací skla a rámu. V rámci hromadné výroby bylo primárním úkolem vylepšit proces laminace, a tak zabezpečit vyšší kvalitu a lepší vzhled.

Vyšší výnos až o 30 %

Bifaciální modul PERC typu sklo-sklo by měl zvýšit  výroby solární energie o 7 až 30 procent, přičemž míra nárůstu výnosu závisí na prostředí, do kterého bude modul instalovaný. Nový typ modulů si již objednal první investor, kterým je čínská společnost Ghina General Nuclear Power Group, kterou zaujaly výhody této technologie a podepsala s firmou Risen smlouvu o spolupráci v objemu 20 MW fotovoltaických panelů.

Čínsky trh s fotovoltaikou dozrává a účinné a vysoce kvalitní produkty budou mezi zákazníky v tomto odvětví stále populárnější. Hromadná výroba bifaciálních modulů PERC typu sklo-sklo od společnosti Risen bude tou správnou odpovědí na zvyšující se poptávku po vysoce výkonných modulech v Číně. S ohledem na nový trend ve světové fotovoltaice  je zřejmé, že dostupnost vysoce výkonných bifaciálních modulů bude dříve či později rozšířena i na mezinárodní trhy.

Pod tlakem změn vládních politik jsou výrobci solárních panelů nuceni zvýšit tempo svého rozvoje směrem k paritě sítě a inovovat své produkty. Díky nové technologii bifaciálních PERC panelů typu sklo-sklo společnost Risen zvyšuje nejen svoji výrobní kapacitu, ale také svoji produktovou nabídku pro zákazníky, kteří požadují nejvyšší kvalitu produktů.

Číst článek »

Inspirace pro Česko: Nové větrné a sluneční elektrárny v Nizozemí budou patřit z poloviny místním lidem a obcím

Podle nového nizozemského Národního klimaticko-energetického plánu musí být všechny nové projekty větrných a solárních elektráren vlastněny alespoň z 50% místními lidmi, obcemi, zemědělci nebo drobnými podnikateli.  Tento nový cíl má v zemi urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

juwi

Větší demokratizaci energetiky

Nový energetický plán Nizozemska tak umožní také větší demokratizaci energetiky – lidé se sami mohou podílet na proměně energetiky, profitovat z ní a posilovat svou nezávislost na velkých tradičních a znečišťujících zdrojích energie.

Tento krok navazuje na nedávno schválenou evropskou směrnici o obnovitelných zdrojích. Ta posiluje roli samovýrobců energie a tzv. komunitních projektů OZE. Podobnou cestu, jakou zvolilo Nizozemí, lze proto očekávat i v dalších evropských zemích.

Nyní se nový Národního klimaticko-energetického plánu přesune do všech 33 regionálních vlád Nizozemska, které plán přepracují do svých strategií. Ve spolupráce s iniciativami občanů tak bude zajištěno to, že 50 % vlastnictví nových OZE projektů bude realizováno prostřednictvím místních občanských komunit.

Inspirace pro Česko

Podobnou strategii by mohla rozvinout i Česká republika. Podle zahraničních zkušeností právě ty země, v nichž obnovitelné zdroje vlastní a provozují místní lidé a obce, dokážou svůj potenciál obnovitelné energie rozvíjet mnohem rychleji.

V Německu vlastní dvě třetiny všech obnovitelných zdrojů přímo spotřebitelé vyrobené energie, kterými jsou občané, družstva nebo zemědělci. Rozvoj OZE tak podporuje 93 % lidí. Navíc obecní a občanské projekty OZE vytvářejí místní pracovní příležitosti a pomáhají udržet peníze v regionech.

Současné podmínky u nás však takovým projektům nepřejí. Následkem zpackané podpory solárních elektráren byla v roce 2013 plošně zrušena podpora i pro další obnovitelné zdroje a nové projekty od té doby už prakticky nevznikají.

Změnu by měla přinést připravovaná novela zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), která má systém podpory OZE obnovit. Ministerstvo průmyslu však dosud novelu neposlalo ani do mezirezortního připomínkového řízení, ačkoliv vláda se měla návrhem zabývat v dubnu. Situaci nepomáhá ani fakt, že pozice klíčového náměstka pro energetiku zůstává už přes půl roku neobsazena.

Pokud ministerstvo průmyslu myslí své plány na rozvoj OZE vážně, měla by novela kromě obnovení systému podpory pro OZE stanovit i férové podmínky pro obecní a občanské projekty OZE. Těmi jsou :

●    odlišné podmínky v aukční soutěži o výši provozní podpory pro velké a malé projekty tak, aby malé občanské nebyly znevýhodněny velkými investicemi,
●    ještě lepší by bylo vyjmout menší obecní a občanské projekty z aukcí a využít pro ně už osvědčený systém hodinových zelených bonusů,

●    nebrzdit rozvoj komunitních projektů příliš nízkým limitem (určujícím, kolik projektů může získat nárok na provozní podporu), v ideálním případě by komunitní projekty na rozdíl od velkých komerčních neměly mít takový strop vůbec,

●    nedopustit, aby chystaný rozvoj OZE stál převážně na výrobě obnovitelného tepla (např. spoluspalováním biomasy kvůli smrkové kalamitě).

I u nás existuje několik prospěšných obecních a občanských projektů. Středočeským Kněžicím zajistila biomasa a bioplyn energetickou soběstačnost a nízkou cenu tepla pro domácnosti i obecní budovy. Obec Karle na Svitavsku vlastní větrnou elektrárnu a z prodeje elektřiny získává peníze na investice do infrastruktury i kulturního života.

Existují i další plány pro komunitní energetiku, ale jejich uskutečnění stojí v cestě ekonomické kalkulace. Za dnešních podmínek by nevznikly ani projekty postavené před rokem 2014, které v praxi jednoznačně prokázaly svůj smysl. Řešení je jednoduché: co nejdříve opět zavést funkční systém podpor pro nové občanské a obecní obnovitelné zdroje.

Tomáš Jagoš, expert na komunitní energetiku Hnutí DUHA, řekl:
Úspěšné evropské země rozvíjející obnovitelné zdroje mají společné to, že v nich důležitou roli při proměně energetiky hrají místní lidé a obce. Pokud chceme i u nás využít nemalý větrný a sluneční potenciál a zároveň vyjít vstříc volání obcí po větší energetické soběstačnosti, mělo by se ministerstvo průmyslu a politici inspirovat zahraničními zkušenostmi. Měli by posílit roli obcí, občanů, zemědělců a místních podnikatelů v rámci aktuálně připravované novely zákona o podporovaných zdrojích energie.

Číst článek »

Solární energie je na rekordně nízké ceně. Výstavba solární …

  1. Solární energie je na rekordně nízké ceně. Výstavba solární …  Živě.cz
  2. Full coverage

Číst článek »