Basic info in English
 
Zobrazeno: Monitor

Risen Energy pokračuje v expanzi na globálním solárním trhu

Brazilská společnost pro výzkum trhu Greener nedávno zveřejnila výsledky zprávy o strategických trzích výroby energie z fotovoltaických elektráren během druhé poloviny roku 2018. Během jednoho měsíce provedla společnost Greener rozsáhlý průzkum poskytovatelů solárních řešení všech velikostí po celém světě, s vyjádřeními 768 systémových integrátorů.

Risen Energy

Úspěchy na brazilském trhu


Jedno ze zjištění, které ze zprávy vyplývalo, byla skutečnost, že čínský výrobce solárních panelů Risen Energy byl integrátorem, který se umístil na třetím místě z hlediska rozsahu působení na brazilském trhu, přičemž na tomto trhu dosáhl tržní podíl ve výši 24,6 procenta. 

Zpráva dále zdůraznila, že kvalita modulů je pro zákazníky hlavním faktorem při výběru značky a 9,79 procenta brazilských dodavatelů zvolilo Risen Energy jako svého preferovaného dodavatele.

Expanze do Vietnamu

Další pozitivní zprávou pro společnost Risen Energy je, že dne 7. ledna podepsala smlouvu o dodávce modulů o celkovém výkonu 50 MW s vietnamskou firmou PNPHANOI v souladu a s podporou čínské vládní iniciativy. Společnost Risen Energy poskytne společnosti PNPHANOI moduly o celkovém výkonu 50 MW pro projekt solární elektrárny Long Thanh 1.

Risen Energy je jen jedním z mnoha čínských výrobců fotovoltaických řešení, kteří již léta věnují zvýšenou pozornost expanzi mimo svůj domácí trh. Rychle rostoucí trh Jižní Ameriky nebo Vietnam tak  slouží jako reprezentativní příklad expanze společnosti.

Zhao Zelin, viceprezident prodeje společnosti Risen Energy, řekl: Abychom lépe porozuměli očekáváním brazilského trhu, představili jsme na 5. mezinárodním veletrhu technologií pro solární energii Enersolar + Brasil v srpnu 2018 řadu produktových novinek na bázi PERC modulů. V letošním roce hodláme do Brazílie dodat solární zařízení s moduly o výkonu přesahujícím 260 MW.”
Číst článek »

43 MWp: Český solární investor vyrazil na nákup solárních parků v Bulharsku

Společnost Samsung C&T prodala svých sedm solárních parků v Bulharsku společnému podniku německé společnosti KGAL a české firmy Micronix Group. Informovala o tom bulharský server SeeNews.

SolarWorld


Akvizice elektráren o výkonu 43 MWp

Cela transakce minulý měsíc získala souhlas regulátorů a oficiálně byla uzavřena 7. ledna. Jedná se o největší transakci, při níž došlo k prodeji velké skupiny fotovoltaických elektráren v Bulharsku. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, ale díky nové akvizici získal Micronix téměř 5% podíl na fotovoltaickém trhu v Bulharsku.

Micronix již v minulosti investoval do 2 fotovoltaických elektráren a bioplynové stanice v Bulharsku. V roce 2009-2010 se Micronix etabloval i na českém solárním trhu, kde vlastní několik fotovoltaických elektráren o výkonu přes 24 MWp.

Expanze v Bulharsku

V roce 2013 řada českých investorů do solárních elektráren expandovala do Bulharska. Jedním z nich byla i česká společnost Micronix. V roce 2013 Micronix v zemi získal první 2 solární elektrárny o celkovém výkonu 5,2 MWp.

V letošním roce Micronix své bulharské portfolio fotovoltaických elektráren rozšířil o nových sedm projektů o výkonu přes 43 MWp. Tyto elektrárny koupil od společnosti Samsung C&T. Celou transakci koordinoval finanční ústav Raiffeisen Bank International. Tržby všech sedmi solárních parků v roce 2017 dosáhly 25,1 milionu leva (328 milionů Kč). 
Číst článek »

Photon Energy expanduje ve výstavbě střešních elektráren v Austrálii

Photon Energy Group (Photon Energy) oznámila, že její dceřiná společnost Photon Energy Engineering Australia postaví v Novém Jižním Walesu a Queenslandu 4,6 MWp střešních fotovoltaických elektráren na 30 prodejnách a distribučním centru řetězce supermarketů ALDI.

Photon Energy


Solární elektřina pro australské supermarkety

Společnost Photon Energy je velmi hrdá na spolupráci se společností ALDI při přeměně jejích obchodů na generátory solární energie, které budou schopny pokrýt velkou část denní spotřeby elektrické energie. Pro všechny instalace poskytne Photon Energy také nejmodernější monitoring, jakož i provozní a servisní služby, s cílem zajistit jejich spolehlivost a maximální přínos pro ALDI, uvedl výkonný ředitel společnosti Photon Energy Michael Gartner.

Očekává se, že všech 31 zařízení každý rok vygeneruje více než 6,3 GWh čisté energie.
Rovněž v České republice existuje obrovský potenciál pro střední instalace většího rozměru. Český stát ale bohužel zatím vidí budoucnost solární energie spíš na malých střechách. Tato jedna naše zakázka v Austrálii představuje více než polovinu celkového výkonu instalovaného minulý rok v Česku, dodává generální ředitel Photon Energy Georg Hotar.

Realizace velkých projektů


Kromě střešních elektráren staví Photon Energy připravuje development velkokapacitních projektů solárních elektráren v australském Novém Jižním Walesu s celkovou kapacitou 1,14 GWp. 

Do projektové pipeline solárních elektráren společnosti Photon Energy, největší pipeline v Austrálii, patří dosud plně vlastněný 316 MWp projekt v Gunning a také čtyři projekty vyvíjené spolu s lokálním partnerem, jmenovitě 178 MWp projekt v Mumbil, 165 MWp projekt v Gunnedah, 286 MWp projekt v Suntop a 196 MWp projekt v Maryvale, které budou všechny nadále realizovány společně s Canadian Solar.
Číst článek »

Nový milník: Ve světě je instalováno více než 500 GW ve fotovoltaických elektrárnách

Pokračující pokles cen fotovoltaických panelů v roce 2018 a extrémně nízké ceny nových instalací proměnily solární energetiku v nejlevnější formu energie v mnoha regionech po celém světě. V roce 2018 se ve světě nově instalovalo cca 100 GW solárních elektráren, přičemž jejich celková kapacita překročila milník ve výši 500 GW.

BSW Solar


Více než 46 GW fotovoltaiky v Německu

Nový světový rekord v instalovaném výkonu fotovoltaiky uvítali zástupci Německé fotovoltaické asociace (BSW-Solar). Fotovoltaika začala existovat před několika desítkami let jako drahá technologie pro výrobu elektřiny v kosmickém průmyslu. Nyní se fotovoltaika stala nejlevnějším zdrojem energie v mnoha regionech světa, včetně Německa, prohlásil Carsten Körnig, prezident BSW – Solar.

Jenom v Německu je v současnosti instalováno více než 46 GW fotovoltaických elektráren.  Světovými fotovoltaickými velmocemi jsou zejména Čína (174 GW), USA (63 GW) a Japonsko (60 GW).

Smysluplná náhrada za uhelnou energetiku

“Solární parky dokáží dnes vyrábět elektřinu za velmi příznivé ceny a jsou tak základním stavebním kamenem pro dosažení německých klimatických cílů. Kromě toho jsou fotovoltaické elektrárny obrovskou příležitostí pro smysluplné využití bývalých průmyslových areálů, kde se v minulosti těžilo hnědé uhlí, “říká Körnig.

V této souvislosti BSW-Solar ocenila novou politiku německé vlády, která letos v lednu oznámila rozšíření aukcí pro pozemní fotovoltaické a větrné elektrárny o dodatečné 4 GW do roku 2021. 

V případě správně nastavené energetické a hospodářské politiky umožní  rozšíření výstavby fotovoltaických elektráren nejen splnit požadované klimatické cíle, ale také vytvoření  řady nových  pracovních míst, a to zejména ve strukturálně slabých regionech ve východním Německu, kde se nachází většina hnědouhelných dolů.
Číst článek »

Bůh Slunce čelí žalobě kvůli spornému prodeji největší solární elektrárny v Česku

Policie navrhla obžalovat podnikatele Martina Shenara kvůli solárnímu parku v Ralsku na Českolipsku. Miliardář, který byl předsedou představenstva firmy Amun.Re (Bůh Slunce), projekt sluneční elektrárny prodal elektrárenské společnosti ČEZ v době solárního boomu v roce 2010. Nyní Shenar čelí trestnímu stíhání za daňové úniky za více než 70 milionů korun. Informoval o tom deník Právo.

Active Solar


Firma Amun.Re uzavřela s ČEZ v roce 2010 dohodu, že pro ni největší solární park v Česku s výkonem 38,3 megawatt za dalších více než pět miliard korun i postaví. Shenar vlastnil původně Amun.Re z poloviny, druhou polovinu ovládala firma s neznámými majiteli se sídlem na Kypru.

Podezřelé transakce

Energetická společnost ČEZ se v minulosti stála předmětem opakovaného zájmu protikorupční policie v souvislostí s koupí solární elektrárny od firmy Amun.Re. Tyto elektrárny ČEZ nakoupil od Amun.Re za pět miliard. 

Společnost Amun.Re prodala ČEZ elektrárny za 105 milionů korun na megawatt, přičemž vyhláška ERÚ platná v roce nákupu (2010) předepisovala maximální cenu 90 milionů korun na megawatt.

V létě 2010 Shenar nejprve prodal ČEZu svoje firmy eEnergy Ralsko Kuřivody a eEnergy Ralsko s obřími projekty solárních elektráren. Cena transakce se podle odhadů přesáhla několik stovek milionů korun. Shenar sám projekty koupil pouhých několik týdnů před tím, než je prodal. Smlouvy a obří transakci tak realizoval v mimořádně krátkém čase. Kolik na nich vydělal však není známo.

Pro Českou televizi Shenar později potvrdil, že jeho společnost odeslala 213 milionů Kč na Kypr. Toto Shenar označil za standardní distribuci dividend společnosti Amun. Re. Polovinu Amun. Re prodal Shenar podle svých slov kvůli tomu, že neměl peníze na zahájení stavby solárních elektráren pro ČEZ.

Podnikatel Shenar obvinění odmítá

Shenar byl na jaře 2017 obviněn z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, za což v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest vězení. Správci daně údajně nepřiznal příjmy z prodeje obchodních společností ČEZu. 

Podnikatel trestní stíhání odmítl. “Přijde vám pravděpodobné, že by někdo byl tak hloupý, že by prodával společnosti státní firmě a jen tak nezaplatil daně?” řekl předloni v dubnu Radiožurnálu.

Podle informací médií byli v orgánech společnosti Amun.Re kromě Shenara také právníci advokátní kanceláře Drahomíra Šachty, který spolupracoval s lobbistou Ivo Rittigem. Policie celý případ kolem Amun.Re zkoumala několik let.
Číst článek »