Basic info in English
 
Zobrazeno: Monitor

MPO: Velké soláry nebudou v aukcích kvůli omezení jejich podpory – Enviweb

MPO: Velké soláry nebudou v aukcích kvůli omezení jejich podpory  Enviweb

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nezařadilo do plánovaných aukcí obnovitelných zdrojů energie velké solární systémy. Důvodem je, že u nich nepočítá …

Číst článek »

ThomasLloyd poprvé investoval do solární elektrárny v Indii

Investiční společnost ThomasLloyd, která na českém trhu vydala dvě emise dluhopisů, získala významný podíl ve společnosti SolarArise India Projects Pvt Ltd. sídlící v indickém Dillí (SolarArise). Jedná se o první investici ThomasLloyd do obnovitelných zdrojů energie v Indii. Její realizací se ThomasLloyd stane největším akcionářem SolarArise.

Scatec Solar


Až 1 GW ve Slunci

SolarArise v Indii v současné době vlastní a provozuje solární elektrárny s celkovým výkonem 130 MW. Prostřednictvím investic společnosti ThomasLloyd bude moci SolarArise rozšířit svou solární kapacitu o dalších zhruba 250 MW. Tyto projekty budou zahrnovat jak projekty realizované v rámci vládního a státního sektoru, tak vybrané projekty soukromého sektoru, které profitují z dlouhodobých smluv o nákupu elektřiny.

ThomasLloyd se připojí ke stávajícím zakládajícím akcionářům, mezi něž se řadí evropská iniciativa European Initiative on Clean, Renewable Energy, Energy Efficiency and Climate Change spolu s fondem Development SICAV SIF a globálním fondem Global Energy Efficiency and Renewable Energy Fund (GEEREF), jehož poradcem je skupina Evropské investiční banky, jakož i fond Core Infrastructure India Fund (CIIF”) spravovaný bankou Kotak Mahindra a zakládající tým manažerů. 

Na investici se bude podílet společnost ThomasLloyd Cleantech Infrastructure Holding GmbH a fondy ThomasLloyd Cleantech Infrastructure Fund SICAV a ThomasLloyd SICAV – Sustainable Infrastructure Income Fund. Tato účast je ThomasLloyd plánuje nad rámec stávajícího portfolia vybudovat pro rychle rostoucí vnitřní trh Indie další kapacitu solárních elektráren připojených na síť, přesahující 1 GW. 

Toto partnerství je vyjádřením naší ambice využít obrovské příležitosti, kterou skýtá indický sektor obnovitelných zdrojů energie, a aktivně se podílet na výstavbě solárních elektráren na zelené louce v několika indických státech. Naše strategie se vždy zaměřovala a zaměřuje na vybudování portfolia sestávajícího z vysoce kvalitních středně velkých a na síť připojených zařízení s dlouhodobě diverzifikovanými smlouvami o nákupu elektřiny. Těšíme se na spolupráci s manažerským týmem a ostatními zúčastněnými stranami při dosahování tohoto cíle, uvedla Nandita Sahgal Tully, Managing Director Merchant Banking, za společnost ThomasLloyd.

S ohledem na naši bilanci prokazatelných úspěchů v oblasti odpovědného investování v jihovýchodní Asii jsme přesvědčeni, že se jedná o významnou investici, jež udržitelným a ekologickým způsobem přispěje k pokrytí rostoucí energetické potřeby Indie. Podporujeme cíl, který v oblasti obnovitelných zdrojů energie stanovila v rámci své Národní solární mise indická vláda a podle kterého má instalovaná solární kapacita dosáhnout do roku 2022 výkonu 100 GW,” doplnil Michael Sieg, Chairman and Group CEO společnosti ThomasLloyd.
Číst článek »

100 let – bilancování českého solární investora, který raději posílá kapitál na druhou polokouli

S nadcházejícím výročím 100 let od vzniku Československa se zamýšlím nad tím, proč investuji na obrácené straně zeměkoule, a ne doma. Za něco může intenzívní sluníčko a čistý horský vzduch, který přeje účinnosti našich fotovoltaických elektráren v Chile. Za něco může i politické klima, kdy chilský prezident, který je stejně jako ten český vystudovaný ekonom, dává v energetice jasnou budoucnost obnovitelným zdrojům – do roku 2040 má s nimi Chile dosahovat minimálně 70% podílu.

Solek Group


Ještě podstatnějším faktorem je ovšem ekonomické prostředí. Chile mnohem moudřeji než v minulosti Česko či jiné evropské země zakomponovalo regulaci obnovitelných zdrojů do energetického trhu. Ta se tak odvíjí od tržní ceny elektřiny, a nespočívá v tzv. feed-in tarifech, které se z moci úřední u nás jen pokoušely trh simulovat.

A na závěr možná ten nejdůležitější argument, proč významnou část roku pracovně trávím raději dvanáct a půl tisíce kilometrů od domova. Tím je míra korupce. Zatímco Česko podle Transparency International zaujímá 42. místo ve vnímání korupce, jeho jižní protějšek, někdy také označovaný jako Německo Latinské Ameriky si vede mnohem lépe a zaujímá 26. pozici, tedy v tomto ohledu se už dostalo do elitního klubu nejvyspělejších států světa.

Nechci našemu prezidentovi vyčítat, že nepřeje obnovitelným zdrojům a hází investory do jednoho pytle solárních baronů (na slovo, které Miloš Zeman používá v rozhlase nemám koule, promiňte:-). Tuzemská zkušenost se zpackanou podporou fotovoltaiky tomu totiž nahrává. 

Spíše by mne zajímalo, co jako premiér a později prezident dělal proti tomu, aby Česko na indexu korupce nezaostávalo za našimi kolegy z východního bloku. I v roce 2017, tedy pátém roce prezidentování Miloše Zemana, jsme se totiž nejen Slovinsku, ale i Lotyšsku, Litvě či Polsku dívali ve vnímání korupce jen na záda.

Autor: Zdeněk Sobotka (majitel holdingu SOLEK GROUP)
Číst článek »

123 MW: Největší solární elektrárna na Ukrajině bude využívat …

  1. 123 MW: Největší solární elektrárna na Ukrajině bude využívat …  Enviweb
  2. Full coverage

Číst článek »

Návratnost do 8 let: V Česku byla uvedena do provozu největší …

  1. Návratnost do 8 let: V Česku byla uvedena do provozu největší …  Enviweb
  2. Full coverage

Číst článek »