Basic info in English
 

-45 %: Čínský fotovoltaický trh letos prudce oslabil

Největší fotovoltaický trh světa, kterým je od roku 2014 Čína, zažívá nečekaně prudký pokles nového instalovaného výkonu. Zatímco v roce 2018 se v Číně v 1. kvartálu instalovalo 9,65 GW, letošní přírůstek nového instalovaného výkonu ve fotovoltaice dosáhl pouze 5,2 GW.

Innotech Solar


Prudký pokles trhu

Podle sdělení čínského Centra pro národní obnovitelné zdroje (NREC) došlo v letošním roce až k 46% poklesu fotovoltaického trhu. Jedná se po největší propad trhu za posledních několik kvartálů, což nejlépe vystihuje níže uvedený graf od společnosti Mercom Capital Advisory (Mercom).

Mercom

 
Hlavní příčinou prudkého poklesu fotovoltaického trhu je podle analytiků Mercom téměř minimální podíl utilitních (velkokapacitních) fotovoltaických elektráren, jejichž výstavba se letos prakticky zastavila. Investoři stále očekávají na novou politiku podpory čínské vlády pro utilitní eleketrárny od července 2018.

Velkou většinu z 5,2 GW prakticky tvoří malé rezidenční fotovoltaické systémy a také korporátní fotovoltaické elektrárny pro vlastní spotřebu vyrobené elektřiny, které podporují jednotlivé čínské provincie.

Podle analytiků agentury Mercom by čínský národní energetický úřad (NEA) měl v červnu oznámit novou podporu pro vývoj dotovaných i nedotovaných utilitních fotovoltaických projektů.

Těžké časy pro developery a výrobce panelů

Kvůli poklesu trhu zažívají velmi těžké časy čínští výrobci solárních panelů a také developeři/EPC společnosti, které nemohou realizovat velké fotovoltaické projekty. Mnohým čínským společnostem hrozí vážné ekonomické potíže, pokud čínská vláda včas neoznámí novou podporu pro utilitní fotovoltaické elektrárny.

Problém s nadbytkem panelů již pociťují i thajwanští výrobci panelů, kteří musí omezovat výrobní kapacity, nebo ukončit výrobu. Mnozí výrobci se snaží proniknout na zahraniční trhy, a proto expandují například do Evropy, která po několika letech zažívá poměrně dynamický růst trhu díky Španělsku, Holandsku a Německu.

Navzdory počátečním problémům stále většina předních analytiků drží poměrně optimistické prognózy pro fotovoltaický trhu v Číně, který by měl letos dosáhnout nového přírůstku ve výši cca 40 GW.
Číst článek »