Basic info in English
 

Omezení dotací v rámci programu NZÚ je nepromyšleným krokem

Česká fotovoltaická asociace (ČFA) nesouhlasí se zamýšleným krokem ministryně financí výrazně omezit investiční dotace v programu Nová zelená úsporám v dalších letech z důvodů omezení výdajové stránky státního rozpočtu. Jedná se o zbytečné omezení na úkor domácností. Informuje o tom ČFA v tiskové zprávě.

nexpower


Zbytečné omezení úspor pro domácností

V přípravách státního rozpočtu na rok 2020 se ekonomům ukazuje zpomalení růstu ekonomiky a díky němu vláda hledá, kde může ušetřit. V několika médiích se objevily úvahy o tom, že největší škrty na příští rok by měl přijít dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ). 

Celkem by měl přijít až o 2,7 miliardy, což představuje snížení dostupných dotací o více než 40 %. V praxi to znamená, že 6 až 13 tisíc rodin v roce 2020 nedostane podporu na výměnu starého kotle za nový, instalace tepelného čerpadla či na pořízení fotovoltaických a solárních panelů na výrobu vlastní, čisté elektrické energie a přípravu teplé vody.

Investiční dotační program motivuje ve velmi širokém záběru využívání obnovitelných zdrojů, instalace efektivních zdrojů a úspory energie obecně. I když samotné ušetřené procento z celospolečenského hlediska není zásadní, jedná se o osobní přístup a rodinný příklad, který musí začínat u konkrétních osob – pro další podniková řešení a veřejné budovy. “Vnímáme to proto jako zbytečné omezení na úkor domácností,” informuje ČFA v tiskové zprávě.

 Přitom ještě před časem nás Andrej Babiš přesvědčoval, že je pro rozumný vývoj OZE. 

Mohli bychom se vrátit k projektu velkých fotovoltaik, řekl ve Sněmovně při interpelacích premiér Andrej Babiš přitom ještě v listopadu 2018. To je jedna z možností, o které nyní bude vláda jednat v rámci změn ve státní energetické koncepci.

Stejného názoru je i Pavel Řežábek, hlavní ekonom ČEZ: Fotovoltaika byla absolutně nejdražší z toho, co jsme v roce 2008 mohli mít. A dneska je nejlevnější zdroj právě fotovoltaika.

Poskytněme tedy prostor fotovoltaice tam, kde můžeme maximálně využít její charakter – zejména na střešní instalace, ideálně k eliminaci rodinné a podnikové potřeby v budově, říká Petr Maule, výkonný ředitel ČFA. Pro nové výrobny elektrické energie ukáží samotné energetické aukce, jaký zdroj má největší perspektivu a cenovou výhodu.
Číst článek »