Basic info in English
 

Nový milník: Ve světě je instalováno více než 500 GW ve fotovoltaických elektrárnách

Pokračující pokles cen fotovoltaických panelů v roce 2018 a extrémně nízké ceny nových instalací proměnily solární energetiku v nejlevnější formu energie v mnoha regionech po celém světě. V roce 2018 se ve světě nově instalovalo cca 100 GW solárních elektráren, přičemž jejich celková kapacita překročila milník ve výši 500 GW.

BSW Solar


Více než 46 GW fotovoltaiky v Německu

Nový světový rekord v instalovaném výkonu fotovoltaiky uvítali zástupci Německé fotovoltaické asociace (BSW-Solar). Fotovoltaika začala existovat před několika desítkami let jako drahá technologie pro výrobu elektřiny v kosmickém průmyslu. Nyní se fotovoltaika stala nejlevnějším zdrojem energie v mnoha regionech světa, včetně Německa, prohlásil Carsten Körnig, prezident BSW – Solar.

Jenom v Německu je v současnosti instalováno více než 46 GW fotovoltaických elektráren.  Světovými fotovoltaickými velmocemi jsou zejména Čína (174 GW), USA (63 GW) a Japonsko (60 GW).

Smysluplná náhrada za uhelnou energetiku

“Solární parky dokáží dnes vyrábět elektřinu za velmi příznivé ceny a jsou tak základním stavebním kamenem pro dosažení německých klimatických cílů. Kromě toho jsou fotovoltaické elektrárny obrovskou příležitostí pro smysluplné využití bývalých průmyslových areálů, kde se v minulosti těžilo hnědé uhlí, “říká Körnig.

V této souvislosti BSW-Solar ocenila novou politiku německé vlády, která letos v lednu oznámila rozšíření aukcí pro pozemní fotovoltaické a větrné elektrárny o dodatečné 4 GW do roku 2021. 

V případě správně nastavené energetické a hospodářské politiky umožní  rozšíření výstavby fotovoltaických elektráren nejen splnit požadované klimatické cíle, ale také vytvoření  řady nových  pracovních míst, a to zejména ve strukturálně slabých regionech ve východním Německu, kde se nachází většina hnědouhelných dolů.
Číst článek »