Basic info in English
 

Nováková (MPO): Zásadní změny v podpoře OZE nelze očekávat, jinak by hrozily solární arbitráže

Debata o budoucnosti české energetiky se opět odehrála pod taktovkou prezidenta Zemana”. Poradní tým prezidenta Miloše Zemana minulý týden podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. 
Ve výrobě elektřiny mají mít nadále prostor i tradiční elektrárny, například uhelné. Zemanův Expertní tým na svém jednání podle něho podpořil i prolomení limitů těžby uhlí.

MPO


Rozvoj jádra naráží na nejasnosti kolem financování

V energetice v Česku pokračuje diskuse o možné stavbě nového jaderného zdroje. Plány dlouhodobě brzdí nejasnosti o způsobu financování. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), která se jednání v Lánech minulý týden účastnila.

Podle Novákové by se mělo o finančním modelu stavby nového jaderného bloku rozhodnout do konce letošního roku. Stát se bude muset nějakou formou podílet na výstavbě nových jaderných bloků v České republice, nejlépe jako druhý poskytovatel záruk po společnosti ČEZ.

Kritika ekologů

O stavbu nového jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. Týdeník Ekonom na konci letošního srpna označil za hlavního favorita Rosatom. 

Záměr stavby kritizují ekologové nebo provozovatelé obnovitelných zdrojů, podle kterých není nový jaderný zdroj třeba. Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa nedávno řekl, že z nových obnovitelných zdrojů může ČR mít během deseti až 15 let stejně elektřiny jako z nového jaderného reaktoru a zároveň šestkrát levněji. 

“Vítr a slunce dokážeme dobře zálohovat vodními, bioplynovými a plynovými elektrárnami a řízením spotřeby. Pořád to vychází levněji a je bezpečnější,” uvedl Chalupa.

Prověrky OZE jsou v pořádku

Zemanův poradní sbor také diskutoval o podpoře obnovitelných zdrojů energie. “Zásadním způsobem změnit legislativu v této oblasti nelze. Ale lze dělat některé dílčí kroky. Například jde o prověřování podpor, zda jsou v pořádku. Ale abychom zásadně legislativně do podpory obnovitelných zdrojů zasahovali, tak to nyní ne,” uvedla Nováková. 

Zásadním změnám podle ní brání v současnosti například skutečnost, že investoři především v oblasti fotovoltaiky jsou z celého světa a ČR by mohla v případě změn čelit mezinárodním arbitrážím.
Prezident Zeman je dlouhodobým odpůrcem obnovitelných zdrojů především proto, že jsou podle něj nestabilní a vyžadují velké dotace ze státního rozpočtu. 

V roce 2016 například navrhl na zasedání tripartity, kterého se účastnil, zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Výše příspěvku podporovaným zdrojům vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních čtyřech letech. 

Během schvalování státního rozpočtu ve sněmovně Zeman tento týden opět poukazoval na to, že Česko vydává ročně na dotace obnovitelným zdrojům energie přes 40 miliard korun. 

“Kdybychom tyto dotace dokázali zrušit a dali obnovitelným zdrojům tržní prostředí, za pět let bychom měli peníze na výstavbu jednoho jaderného bloku,” podotkl Zeman. Uvítal, že se hledají cesty, jak tyto dotace “legitimně” omezit.
Číst článek »