Basic info in English
 

1 USD/Wp: Prudký pokles cen panelů může již letos vyvolat výrobní paritu pro solární energii v Austrálii

Díky prudkému poklesu cen fotovoltaických panelů ve druhé polovině letošního roku se stane výroba solární energie ve velkých elektrárnách v Austrálii cenově konkurenceschopnou s tím, že její cena poklesne pod hodnotu elektřiny prodávané za velkoobchodní burze. Je o tom přesvědčen analytik Ben Willacy z australské společnosti Rystad Energy.

Abengoa Solar

Pozitivní efekt propadu čínského trhu

Na konci května oznámila čínská vláda zásadní omezení podpory pro nové fotovoltaické zdroje v zemi postavené od července. Prakticky ihned došlo k poklesu cen fotovoltaických panelů, jejichž hodnota se od počátku roku propadla již o více než 15 %.

Další výrazný pokles cen solárních panelů očekávají analytici ve druhém pololetí letošního roku. Situace bude mít negativní dopad na ceny akcií a zisk výrobců panelů, na druhou stranou v případě až 20-30 % poklesu cen panelů na tom vydělají výrobci solární energie ve světě.

Díky prudkému poklesu cen solárních panelů totiž náklady na výstavbu nových obřích fotovoltaických elektráren poklesnou v Austrálii na úroveň 1 USD/Wp. V praxi to znamená, že díky vynikajícím slunečním podmínkám v Austrálii se solární energie bude ve velkých elektrárnách vyrábět již brzy za cenu okolo 60 USD/MWh.

Očekávaný prudký pokles cen solárních panelů způsobí pokles cen vyráběné solární energie pod 60 USD/MWh ve velkých fotovoltaických parcích již letos v závislosti na tom, jakou úroveň zisku budou developeři realizovat na svých projektech. To způsobí pokles cen solární elektřiny z velkokapacitních elektráren pod úroveň forwardových cen na burze ve většině teritorií Austrálii, čímž se solární energie stane dlouhodobě konkurenceschopná, prohlašuje Ben Willacy.

Kdo na tom vydělá?

Poměrně brzy pocítí dopady poklesu cen solární energie podle Willacyho velcí odběratelé elektřiny z řadů průmyslových podniků a firem v Austrálii, kteří si uzavírají PPA smlouvy na dodávky elektřiny od provozovatelů velkých solárních farem v Austrálii.

Pokles cen solární energie vyvolá v Austrálii obří boom velkokapacitních solárních projektů. Na místním trhu působí i společnost Photon Energy, která má české kořeny. Staví zde několik velkokapacitních solárních projektů pro svoji pipeline a několik obřích elektráren ve spolupráci s čínskými partnery.

Australský solární boom bude i vítanou obchodní příležitosti pro čínské výrobce solárních panelů. Řada z nich (například Canadian Solar nebo Risen Energy) zde budou dodávat nejen solární panely, ale také přímo participovat na výstavbě obřích solárních projektů. Po pravděpodobném propadu čínského solárního trhu v letošním roce, se tak Austrálie stane vyhledávaným trhem pro čínské výrobce solárních panelů, kteří budou letos pod velkým konkurenčním tlakem.

Číst článek »