Basic info in English
 

Po rozhodnutí Ústavního soudu ztratila fotovoltaická elektrárna Zdeněk – Sun definitivně licenci

Po více než tříletém soudním projednávání vynesen pravomocný rozsudek v kauze udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. Společnost Zdeněk – Sun definitivně prohrála boj o licenci solární elektrárny v Chomutově poté, co Ústavní soud odmítl její stížnost jako neopodstatněnou.

Wikipedia

Odejmutí licence je v souladu se zákonem

Do rozhodnutí Ústavního soudu ještě mohla elektrárny na Chomutovsku vyrábět solární energii díky přiznanému odkladnému účinku. Nyní ale ústavní soudci konstatovali, že odejmutí licence bylo správným rozhodnutím. Novou licencí by se měl zabývat Energetický regulační úřad.

Podle rozsudku trestního senátu Krajského soudu v Brně z předloňského února elektrárny Saša – Sun a Zdeněk – Sun v Chomutově obdržely původní licence neoprávněně, revize nebyly v pořádku. Majitelé, bratři Zemkovi, tak získali právo na výhodnou výkupní cenu elektřiny, která se týkala elektráren s licencí udělenou do konce roku 2010.

Kauza chomutovských elektráren je součástí prověrky velkých solárních elektráren, kterou na žádost bývalého vedení ERÚ zahájil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Celkem se jedná o 22 problematických licencí fotovoltaických elektráren ze sklonku roku 2010.
V případě Zdeněk – Sun dosáhl úspěchu, Krajský soud v Brně rozhodl o odejmutí licence, což později potvrdil i Nejvyšší správní soud. Ústavní soud nezjistil žádné porušení ústavně garantovaných práv firmy.

Nezákonnost rozhodnutí o licenci prý způsobila především firma sama svým protiprávním jednáním. Ústavní soud argumentoval, že za takového stavu společnosti nesvědčila ani dobrá víra, ani důvěra v zákonnost a neměnnost rozhodnutí o licenci.

Je-li zpráva o provedené revizi nepravdivá, nemůže být podkladem pro uložení licence, rozhodl Nejvyšší správní soud

Zemek obvinění odmítá

Bratři Zemkovi dostali tresty vězení, odvolací Vrchní soud v Olomouci jim snížil verdikt na šest let a devět měsíců. Před soudem kvůli neoprávněným licencím stanula také tehdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Odvolací soud ji zprostil obžaloby, případ ještě přezkoumá Nejvyšší soud.

Zemek obvinění žalobce v kauze chomutovských elektráren odmítá. V rozhovoru pro MfD Zemek řekl, že jeho solární elektrárna, která se nachází na střeše budovy, byla téměř kompletně dokončena.

“Znalecký posudek našel nedostatky za 620 korun českých. Státní zástupce to samozřejmě má k dispozici,” uvedl Zemek.

Svědomí mám čisté, elektrárna byla dokončená. Páni kontroloři z ERÚ (Energetický regulační úřad) tam byli třikrát a ani jednou na střechu, kde jsou solární panely, nevylezli. Podívali se ze země na střechu o ploše šest hektarů. Viděli viset tři káblíky a dospěli k závěru, že je elektrárna nedokončená. Ať všechno proběhne, jak má. U soudu budu poukazovat na všechny nešvary, které se v případu staly, dodal Zemek.

V ústavní stížnosti firma Zdeněk – Sun zpochybnila postup nejvyššího státního zástupce, který prý dostatečně neodůvodnil závažný veřejný zájem k podání žaloby. Firma kritizovala také právní hodnocení revizních zpráv a pozdějších expertiz a poukazovala na svou dobrou víru v platnost licence.

Číst článek »