Basic info in English
 

Automobilka Seat ve Španělsku sází na výrobu elektřiny ze Slunce

Jedna z největších fotovoltaických elektráren na světě v automobilovém průmyslu se nachází v závodě automobilky Seat ve španělském městě Martortell. Tato fotovoltaická elektrárna s rozlohou 276 000 metrů čtverečných patří k největším na světě.

Wirsol


Seat vyrábí elektřinu z fotovoltaických panelů

Celkově Seat uvedl v roce 2013 do provozu celkem šest dílčích fotovoltaických elektráren s více než 53 000 fotovoltaickými panely, jejichž plocha je srovnatelná s plochou 40 fotbalových hřišť.

Španělsko a jižní Evropa si užívají 2500 až 3000 hodin slunečního svitu ročně. Seat tento zdroj čisté energie využívá díky jedné z největších fotovoltaických elektráren v automobilovém průmyslu.

Panely jsou umístěny na střechách výrobních hal a krátkodobých parkovišť pro vyrobená vozidla. Od uvedení do provozu vyrobila fotovoltaická elektrárna ve španělském městě Martortell již více než 112 milionů kWh elektrické energie.

Tato elektrárna vyrábí více než 17 milionů kWh ročně, což je dostatek energie pro zásobování města s 15 000 obyvateli nebo pro nabíjení 3 milionů mobilních telefonů každý den po celý rok.
Ekologicky vyráběná elektrická energie se používá ve výrobním závodě Martorell a pokrývá 6 % jeho celkové spotřeby energie. Elektrárna od svého zprovoznění umožnila svou energií výrobu 67 000 automobilů.

Dohled z ptačí perspektivy

Část údržby fotovoltaické elektrárny má na starosti dron, který dělá jednou za měsíc důkladnou prohlídku celého zařízení. Na základě obrazových záznamů z kamery, včetně termovizního snímání, probíhá následně důkladná analýza stavu fotovoltaických panelů. Dron vykoná pokaždé 16 kontrolních letů ve výšce 35 metrů.

Fotovoltaická elektrárna přispívá k vyšší čistotě ovzduší a zároveň snižuje emise CO2 o 4000 tun ročně. Toto snížení je porovnatelné s přínosem zalesnění plochy o rozloze 17 kilometrů čtverečných, což je ekvivalent pěti newyorských Central Parků. Cílem společnosti SEAT je snížit mimo jiné spotřebu vody, emise CO2 a množství odpadu na polovinu v porovnání s rokem 2010.

Číst článek »