Basic info in English
 

Výnos až sedm procent ročně: Geen Holding se chystá nabídnou fotovoltaiku drobným akcionářům

Již několik let lze do velkých fotovoltaických elektráren investovat prostřednictvím solárních dluhopisech, které se  v Česku nabízejí jako investiční  nástroj pro drobné investory. Zájemci o investice do obnovitelných zdrojích energie si ale brzy budou moci také přímo akcie zelených elektráren.

Conergy

Výnos od čtyř do sedmi procent ročně

Podle sdělení deníku E15 totiž energetická skupina Geen Holding připravuje speciální společnost, do níž postupně přesune své zelené elektrárny. Drobným investorům nabídneme její akcie s dividendovým výnosem od čtyř do sedmi procent ročně, vysvětluje předseda představenstva Geen Holdingu Aleš Mokrý

První úpis akcií chystá firma na konec letošního roku. Geen Holding už vlastní v Česku deset fotovoltaických elektráren s výkonem necelých 10 megawattů. K nim postupně skupina přidala šest malých vodních elektráren.

Investice do fotovoltaických elektráren, které mají stabilní příjmy díky výkupním cenám elektřiny, chce Geen investorům nabídnout jako první. Postupně k nim budeme přidávat další zdroje, jejichž finanční výsledky ověříme v reálném provozu, dodává Mokrý.
Společnost Geen bude od elektráren vykupovat elektřinu a poskytovat jim servis.

Nové investice

Brněnská skupina GEEN Aleše Mokrého dále loni zahájila v chorvatském městě Gospić výstavbu elektrárny na biomasu, která nese název Energana Gospić 1. Projekt s celkovým výkonem 4,96 MW počítá s investicemi přes 20 milionů eur (522 milionů korun).

Předseda představenstva Aleš Mokrý říká, že během následujících 5 let chtějí mít v portfoliu energetické zdroje o výkonu 159 MW a hodnotě 7,5 miliardy korun. Dlouhodobým cílem GEEN General Energy je vybudovat vhodný energetický mix výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, který bude diverzifikovaný jak technologicky, tak teritoriálně.

Další alternativy

Mokrý věří, že drobní investoři budou mít o akcie zelených elektráren zájem. Na stejný předpoklad v minulosti vsadily dvě české solární skupiny, které vydaly dluhopisy v korunách pro malé investory.

Photon Energy chtěl získat až miliardu korun se šestiprocentním úrokem. Do loňského podzimu, kdy veřejnou nabídku ukončil, drobní investoři solární firmě na další expanzi půjčili 108 milionů korun. Photon staví nové solární zdroje v Maďarsku a Austrálii.

Loni si až pro půl miliardy korun přišla solární skupina Solek Holding. Chtěla si půjčit od drobných investorů za úrok od pěti do 6,2 procenta ročně peníze na stavbu nových elektráren v Chile. Dosud získala 150 milionů korun.. Kvůli rostoucímu zájmu ze strany investorů podá Solek k ČNB v nejbližších dnech návrh prospektu, který platnost veřejné nabídky prodlouží o další rok.

Číst článek »