Basic info in English
 

Vyprodáno za 9 minut: Zájem o hybridní fotovoltaické elektrárny na Slovensku láme rekordy

Na Slovensku se opět rozdělovaly dotace ve formě poukázek na výstavbu malých střešních fotovoltaických elektráren o výkonu do 10 kWp. Pro velký zájem bylo letošní první dotační kolo ukončeno po 9 minutách, kdy Slovenská inovační energetická agentura (SIEA) na dotacích rozdala 1,6 milionů euro.  Drtivá většina dotací směřovala pro hybridní elektrárny s bateriemi.

Aleo Solar

Uzavřeno za 9 minut

První letošní kola dotací pro malé střešní elektrárny provázal stejně jako loni obrovský zájem domácnosti. Po necelých 9 minutách SIEA,která má dotační program Zelená domcnostiam na starosti, ukončila poskytování dotací pro velký zájem.

Celkem bylo uvolněno 1 650 000 eur pro 588 nových solárních elektráren na Slovensku. Většina nových elektráren bude postavena včetně baterii. Pouze 143 projektů připadlo na elektrárny bez baterii.

Velký zájem o akumulátory jako doplněk fotovoltaických elektráren na Slovensku je dán skutečností, že jejich použití je preferenční kritérium pro získání dotací od SIEA. V této  souvislosti SIEA nedávno zdůraznila, že pokud domácnosti nebudou akumulátory používat, pak jim dotační poukázky nemusí proplatit.

Pokles dotací zájem nezastavil

Od letošního roku došlo na Slovensku ke snížení vyplacených dotací pro malé fotovoltaické elektrárny o 100 eur oproti minulému roku. Toto však nemělo prakticky žádný vliv na zájem slovenských domácností o dotace na výstavbu nových malých fotovoltaických elektráren.

Dosud byly rámci projektu Zelená domácnostem vyplaceny dotace pro 2 570 nových instalací fotovoltaických panelů s celkovou hodnotou poukázek přes 7,3 milionu eur. Jejich celkový  instalovaný výkon dosáhl cca 7 MW.

Průměrně se na Slovensku vyplácí podpora ve výši 1000 euro na instalovaný kWp zařízení. Podle SIEA je to třikrát více než u tepelných čerpadel nebo dvakrát více než u slunečních kolektorů. Další dotační kola programu Zelená domacnostiam se spustí dne 27. února. Poukázky ve výši 2,35 milionů eur budou určeny na výrobu tepla v mimobratislavských regionech.

Do 30 dnů od vydání musí domácnosti dotační poukázky spolu se smlouvami odevzdat zhotoviteli díla. Na jejich využití a podání žádostí o proplacení mají domácnosti pouze 3 měsíce.

Číst článek »