Basic info in English
 

V Íránu vznikne obří solární elektrárna o výkonu 2 GW, na místní trh míří i české firmy

Norská společnost Saga Energy, která patří do tchajwanské skupiny Delta Group, vybuduje největší solární elektrárnu v Íránu o výkonu 2 GW. Na projektu spolupracuje Saga Energy s místním íránským developerem Amin Energy. Součástí celého projektu je i výstavba továrny na výrobu solárních panelů v Íránu.

Active Solar

Projekt za 2,5 miliardy eur

Smlouvu za 2,5 miliardy eur (64,3 miliardy Kč) uzavřela norská společnost Saga Energy na počátku října 2017. Saga Energy je součástí nadnárodní skupiny Delta Energy z Thajwanu, která vyrábí solární střídače pod značkou Delta. Podle předběžné smlouvy s íránskou státní společností Amin Energy, jejíž potvrzení závisí na ekonomických zárukách Teheránu, počítá s výstavbou elektrárny o výkonu dvou gigawattů za čtyři až pět let. Návratnost investice se odhaduje na 25 let.

Fotovoltaické panely pro tento projekt vyrobí jak Saga Energy, tak litevská společnost SoliTek. Většinu ostatních komponentů (konstrukce a střídače) pak dodá tchajwanská firma Delta Electronics.

Nový solární gigant

Írán si nedávno stanovil poměrně ambiciózní cíl vybudovat až 5 GW nových solárních elektráren do roku 2022. Výstavbu nových velkých fotovoltaických elektráren podpořil Írán zavedením štědré podpory pevných výkupních cen (FIT).

Kvůli velké perspektivě fotovoltaiky na trh v Íránu míří řada zahraničních investorů z Německa, Rakouska nebo Velké Británie. Diego Biasi, CEO britské developerské společnosti Quercus, nedávno informoval, že jeho společnost na místním trhu připravuje stavbu obřího solárního parku s kapacitou ve výši až 600 MW.

Fotovoltaický trh v Íránu sledují i české solární společnosti. Například Solek Group začíná aktivně působit v Íránu, kde plánuje development čtyř solárních elektráren.

Slibně rostoucí trh

S přibližně 300 slunečnými dny v roce a průměrně dvanácti hodinami slunečního svitu denně je Írán pro využívání solární energie jako stvořený. To je pro vládu dostatečný důvod, aby intenzivně investovala do rozvoje příslušných technologií.

Země navíc profituje z nedávného zrušení sankcí EU, díky kterému se zahraniční podniky mohou snáze angažovat na místě. Pro další roky odborníci předpovídají hospodářský růst okolo pěti procent ročně.

Írán pro nás je a zůstane vysoce zajímavým trhem, na kterém již jsme díky našim servisním partnerům dobře zastoupeni, vysvětluje Benjamin Fischer ze společnosti Fronius. Jsme přesvědčeni, že tuto přední pozici dokážeme v budoucnu dále zlepšovat.

Číst článek »